HaberlerListelerSpor

Motosiklet Eldivenleri


Motosiklet Eldivenleri

Eldivenler genel kullanım özelliği bakımından, insanlarınellerini çeşitli sebeplerden dolayı korumak ve muhafaza etmek üzereüretilmişlerdir.

Eldiven Kullanmak Neden Önemlidir?

İnsanlar yere düşerken refleks olarak ellerini öne doğruuzatırlar. Ellerin öne uzatılması durumunda eller açık olarak yani avuç içleriyere gelecek şekilde konumlandırılır. Düşme durumlarında elimizde sürtünmeye vedüşmenin şiddetine bağlı olarak oluşacak sıyrıklar ve kanamalar ciddi hasarlarayol açabilir.

Motosiklet kullanımında da, olası düşmelere karşı veya sürüşsırasındaki dış faktörlere karşı ellerimizi korumak ve muhafaza edebilmek içineldiven kullanımı çok önemlidir. Eldiven kullanımı motosiklet sürüşlerindekibir diğer önemli güvenlik aracıdır. Motordan düşme durumlarında ellerimizinalacağı hasarı en aza indirmek için eldiven kullanımı şarttır. Düşmeninşiddetine bağlı olarak ellerimizde oluşacak sıyrıklar, kesilmeler vekanamaların minimuma indirilmesi için eldiven gerekli bir parçadır.

Motosiklet eldivenleri de tıpkı diğer aksesuarlarda olduğu gibi barındırdıklarıözellikleri bakımından çeşitlilik gösterirler. Ancak motosiklet eldivenleritemelde deri eldivenler ve tekstil eldivenler olarak ikiye ayrılırlar.

motoplus.com.tr/yazi/75/Motosiklet-Eldivenleri


Deri Eldivenler

Deri eldivenler motosiklet sürücüleri tarafından çok eskizamanlardan beri kullanılmaktadır. Genel olarak üretimleri inek derisindenyapılır. Her eldiven farklı boyut, kalınlık ve şekle sahiptir. Tekstileldivenleri ile kıyaslandığında deri eldivenler daha yumuşaktırlar. Bu bakımdantamirleri daha kolaydır. Tekstil eldivenlerine göre fiyatları daha uygundur.Deri eldivenler suya karşı pek dayanıklı değildir. Islandıkları zaman çekmeyapabilirler. Deri eldivenler cilde boyamalara sebep olabilir. Özellikle siyahrenkli olanlar. Deri eldivenler genel olarak sürtünmelere karşı dayanıklıdırfakat delinmelere karşı dayanıklı değillerdir.

Tekstil Eldivenleri

Motosiklet sektöründe üretilen tekstil eldivenlerinin üretimtarihleri çok eskiye dayanmamaktadır. Deri eldivenlere kıyasla günümüz tarihinedaha yakın zamanda üretilmeye başlanmıştır. İlerleyen teknoloji sayesindeüretilen tekstil eldivenlerinin koruma özellikleri oldukça iyidir. Tekstileldivenleri bu açıdan deri eldivenlere göre daha iyi koruma sağlar. Tekstileldivenlerinin ısıtma özelliği de deri eldivenlere göre daha iyidir. Tekstileldivenleri, Kevlar, Sheltex, Condura, Goratex gibi sağlam ve kalitelimalzemelerden üretilirler. Malzeme yapısı ve ileri teknolojiyle üretilmesindendolayı tekstil eldivenler; yağmur ve rüzgarda tam koruma sağlar, sürtünme vedarbeye karşı dayanıklıdır. İstenilen şekilde ve kalıpta tasarlanıpüretilebilirler. Deri eldivenlere kıyasla daha pahalıdırlar.


Motosiklet Eldiveni Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk olarak alacağımız eldivenin el yapımıza uygun ölçülerde olmasına dikkat etmeliyiz.

Kullanım amacımıza uygun olmalıdır.

Alacağımız eldivenin hava koşullarına uygunluğuna bakmalıyız.

Eldivenin elimize tam oturmasına ve sürüş sırasında gidonu ve kumandaları rahat kullanabilmemize olanak sağlamasına dikkat etmeliyiz.

Eldivenin şekil ve yapı itibariyle rahatlığına dikkat etmeliyiz. Elimizi belli bir zaman sonra rahatsız eden, uyuşturan, karıncalaştıran eldivenlerden uzak durmalıyız.

Deri eldiven alacaksak kalınlığına dikkat etmeliyiz.

Motosiklet eldivenlerinin bilek kısmındaki uzunluğuna dikkat etmek gerekir. Çok kısa eldivenler tam koruma sağlamaz.

Alacağınız eldivenlerin avuç içi kısmındaki korumalar kadar el üstündeki korumalara da dikkat etmelisiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu