Eğitim

Moda Üzerine Gidilecek Üniversite Bölümleri

Moda, günümüzde en çok konuşulanlar arasında en üst sıralardadır.  Bilindiği üzere moda, belirli bir zamanda meşhur olan, gündemde olan, en çok beğenilen ve tercih edilendir. Özellikle de kadınlar için. Herhangi bir renk, bir takı, bir mobilya hatta yiyecekler bile moda olabilir. Hal böyle olunca ise modaya eğitim alanında da yönelmeler olmuştur. Bu sebeple ülkemizde moda ile ilgili üniversite bazında bölümler açılmıştır.

Türkiye de Moda Okumak: Türkiye de moda okumak için açılan bölümler Moda Tasarımı ve Moda ve Tekstil Tasarımı bölümleridir. İsimleri her ne kadar farklı gibi dursa da ders bazında pek bir değişiklik göstermezler. Hem devlet hem de özel üniversitelerde bu bölümler mevcuttur. Ancak devlet üniversiteleri bu konuda çok daha iyi iş çıkarmaktadır.

İstanbul’da Moda Okumak: İstanbul’da bulunan üniversiteler bu bölüm açısından en iyileridir.  İstanbul Teknik Üniversitesi’ne baktığımızda her ne kadar teknik ağırlıklı bir üniversite olsa da moda tasarımı bölümüne de büyük önem verilmiştir. Marmara Üniversitesi’ne bakacak olursak ünlü tasarımcı olan Özgür Masur’un buradan mezun olması moda konusunda üniversitenin iyi olduğunu kanıtlamaktadır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ise adı üstünde hem güzel sanatlar hem oyunculuk hem de moda alanında iyi bir üne ve eğitime sahiptir. Buradan mezun olan ünlü tasarımcı Tuvana Büyükçınar buna kanıttır.

İlgili Makaleler

Türkiye de Moda Okumak

Yeditepe Üniversitesi’ ne geldiğimizde ise Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden sonra tercih edebilirsiniz. Çünkü buradan mezun olan ünlü tasarımcılarda vardır. Eğer İstanbul’da okuma şansınız varsa ve devlet üniversitesi istiyorsanız bu ilk 4 üniversiteyi seçmenizde fayda vardır. Eğer tercihiniz özelde okumak ise öncelikli olarak İstanbul Arel, Aydın, Bilgi, Gelişim ve Kültür Üniversitelerini aynı zamanda Nişantaşı, Maltepe ve Beykent Üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

Ankara’da Moda Okumak: Eğer İstanbul’da okuma şansınız yoksa en iyi seçenek Ankara’dır. Burada devlet üniversitesinde moda okumak için sadece 2 seçeneğiniz vardır. Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’dir. Ancak Gazi Üniversitesi sizin için daha avantajlı olabilir. Çünkü Ankara Üniversitesi’ni tercih ederseniz Beypazarı ilçesinde ve yüksekokulda olacaksınız. Ancak Gazi Üniversitesi’ni seçerseniz Gölbaşı İlçesi’nde olsanız dahi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde okuyor olacaksınız. Ankara’da özelde moda okumak istiyorsanız ise tek seçeneğiniz Başkent Üniversitesi’dir. İyi bir üniversitedir ancak yeri öğrenciler için pek cazip bulunmamaktadır.

İzmir’de Moda Okumak: İstanbul ve Ankara’dan sonra moda okumak için en uygun şehir İzmir’dir. Devlet üniversiteleri olarak hem Ege Üniversitesi hem de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bölüm mevcuttur. İkisini de seçebilirsiniz. Özel olarak ise tek seçeneğiniz İzmir Ekonomi Üniversitesi’dir.

Eğer bu ilk üç şehirde okuma şansınız yok ise diğer illerde moda okumak için en iyi seçenekleriniz; Akdeniz Üniversitesi (Antalya), Çukurova Üniversitesi (Adana) ve Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)’dir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Üniversite eğitimi gerçekten oldukça önemli bir eğitim. Kişiyi iş kariyeri konusunda oldukça başarılı bir şekilde hazırlıyor.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu