Moda Gezilecek Görülecek Yerler

İstanbul’un Moda semti konum olarak Kadıköy’ün merkezi ile halk arasında Yoğurtçu Parkı olarak bilinen Kurbağalıdere arasında kalmaktadır. 

Çoğumuz Moda’yı Barış Manço’nun evinin bulunduğu yer olarak biliriz. Ünlü sanatçı öldükten sonra bu ev müzeye dönüştürülmüştür. Moda’nın adını duyulmasını sağlayan unutamadığımız sanatçı Barış Manço’dur evet ama bu semt, oraya gitmemiz için bizi cezp edecek birçok özelliğe de sahiptir.

Moda İskelesi
1916-1917 yıllarında yapılan, 1937 yılındaki sert fırtınada çatısı uçan, 2000 yılında restore edilen ve 2000’li yıllarda yaz gecelerinde Adalar’a ay ışığı turlarına gitmek için kullanılan Moda İskelesi halen sağlamlığını korumaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim-öğretime başlayan ilk 6 okulundan biri olan, Eski adıyla Kadıköy Maarif Koleji olarak bilinen, Kadıköy Anadolu Lisesi bölgedeki tarihi yapılardan sadece biridir. 1870 yılında Moda’da yaşayan Fransız Laselyen Rahipleri tarafından kurulan Saint Joseph Fransız Lisesi ve 1957 yılından beri hizmet vermekte olan, eski adıyla Kadıköy Kız Lisesi, yeni adıyla İstanbul Kadıköy Lisesi de semtte bulunan diğer tarihi eğitim kurumlarıdır.

Moda Deniz Kulübü

Atatürk’ün emriyle 1935 yılında kurulan ve çağdaş yaşam anlayışını benimseyen Moda Deniz Kulübü, prestijli ve kaliteli hikayeler ile anılan geçmişiyle, hem İstanbul’un en köklü kulüplerinden biridir hem de Moda’nın simgelerindendir.

Osmanlı Mimarisi’nin en güzel örneklerinin bulunduğu semtteki köşkler ve konaklar genellikle 2 veya 3 katlı ve bahçelidir. Ancak İstanbul gibi sürekli gelişen bir il içerisinde olması sonucu birçok tarihi mekan son dönemlerde yapısal değerini kaybetmeye başlamıştır. Tarihi Sarıca Arif Paşa Konağı da bunlardan yalnızca biridir. Ancak yine de Moda’nın nostaljik yapısını korumak adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi bazı çalışmalar yürütmektedir. Bunlardan biri Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı’dır. Yaklaşık 2 buçuk kilometre mesafede 10 istasyonla hizmet veren tramvay, gerçekten de nostaljik bir seyahat vaat etmektedir.

Moda Tramvayı

Karşınızda Marmara Denizi’ni, solda Fenerbahçe Feneri’ni, kısmen Adalar’ı, hatta küçük bir kısım da olsa karşı kıyıdaki Tarihi Yarımada’yı gören çay bahçeleri ile ufak tefek görünmesine rağmen dondurmanın her çeşidini ve en lezzetlilerini bulabileceğimiz Dondurmacılar MeydanıModa’da mutlaka uğramamız gereken yerlerdendir. Akşam üzeri yolunuz düşerse kafelerine, ayrıca ünlü Moda Sahnesi‘ndeki birbirinden güzel tiyatro oyunlarından birine gitmenizi de tavsiye ederiz.

Özellikle son yıllarda sessizliğinin bozulmaya başladığı semt, buna rağmen hala zarif ve görülmeye değer. Moda, İstanbul’a yapılan ziyaretlerde mutlaka uğrayıp, birkaç saatimizi geçirerek, huzur bulabileceğimiz bir yer konumundadır.

Originally posted 2021-11-19 09:51:09.

Exit mobile version