ListelerSağlık

Miyopluk Önlenebilir mi?

Miyopluk nedir, Miyopluk Önlenebilir mi? Miyop hakkında merak edilen sorular ve ilginç bilgileri yazımızda sizinle paylaştık.

Miyoplar ne zaman bir göz doktoruna gitse, o korkunç soruyla karşılaşır: ‘Günde ne kadar bilgisayar başında vakit geçiriyorsun?’. Doktorlar, uzak nesneleri bulanık gösteren bu hastalığı genellikle ekran başında harcanan vakitle bağdaştırır. Fakat yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki, güneş altında geçirilen vakit de miyop olmakta önemli bir rol oynuyor.

Peki miyopiye, miyopluğa neler sebep olur? Miyopluk genetik mi? Bunu önleme veya düzeltme imkanımız var mı?

Gözümüz nasıl görür?

Bir şeye bakarken, bu güneş ışığı ya da kahve fincanınız olabilir, gözünüz tıpkı bir kamera lensi gibi çalışır ve önce ışığı toplar, sonra odaklanır. İlk ışık gözünüze ulaştığında ve korneanızdan içeri girdiğinde, ışık hüzmeleri farklı açıklardan gelir.

Gözbeğiniz, yani gözünüzün renkli kısmı ise bir kamera deklanşörü gibi çalışır ve açılır-kapanır.

Miyopluk nedir?

Miyopluk nedir?

Miyoplar ya da uzaktaki nesneleri görmekte zorlananlarda, ışık hüzmeleri gözün arka tarafına ulaşmak yerine retinanın ön kısmına girerler. Bu göz küresinin şekli uzadığında ya da kornea fazla kıvrımlı olduğunda gerçekleşebilir.

Normal bir görsel keskinliğe sahip olan insanlarda görüşün 20/20 olduğu söylenir. Bunun anlamı da belli bir mesafedeki her şeyi gayet net ve keskin görebildikleridir. Miyoplu birinde ise rakam 20/100 şeklindedir. Bu kişiler gözü normal çalışanlara göre uzağı 5 kat daha zor görürler.

Amerikan Optometri Birliği’ne göre, bu ülkede yüzde 30 oranında miyopluk var. Türkiye’de ise durum daha da kötü ve seviye yüzde 65’lerde, üstelik giderek artıyor. Miyopi, çocuklukta başlayabildiği gibi zaman içinde de ilerliyor ve 20’li yaşlara kadar devam ediyor. Yetişkinler de hayatlarının ilerleyen döneminde miyopi geliştirebiliyor ve okuma gözlükleri alıyorlar.

Bazı miyoplar için bu göz bozukluğu sadece bir film izlerken ya da araba sürerken gözlük-lens takmak anlamına geliyor. Bazıları içinse durum çok daha kötü ve aşırı zorlanıyorlar.

Miyop nasıl düzelir?

Eğer miyop seviyeniz düşük durumdaysa, gözlük ya da doğru kontakt lenslerle sorunu çözebilirsiniz. Tüm düzeltici lensler bu arada aynı mantıkla çalışır; ışıklar gözünüze ulaşmadan önce onları büker ve böylece gözünüz ışığa doğru şekilde odaklanır.

Bir diğer yöntem de lazer müdahalesidir ve lazer ameliyatı olan pek çok kişi, ardından kusursuz şekilde görmeye başlar, miyop ortadan kalkar.

Miyop nasıl düzelir?

Miyopluğun sebepleri neler?

Açıkçası doktorlar da faktörler hakkında net şekilde emin değil fakat etkileyen birkaç durum var. Genetik faktör yadsınamaz bir durum. Eğer iki ebeveynde de miyopluk varsa, çocuk da yüksek olasılıkla miyop olacaktır. Buna rağmen, ebeveynler kusursuz görse de kimi çocuklarda erken yaşta miyopluk baş gösterebiliyor.

Doktorlar uzun süredir gözü aşırı yormanın miyopi oluşturduğunu biliyor. Ekrana ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, saatlerce bilgisayar-telefon kullanmak da nedenler arasında yer alıyor.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu