Faydalı Bilgiler

Misvak Ağacının Faydaları Nelerdir?

Belki de çoğunuzun diş sağlığı için faydasını bildiği ancak nasıl kullanıldığı hakkında fikir sahibi olmadığı misvak ağacının faydaları nelerdir? Siz de misvakın ağacının bulunduğunu bilmiyordunuz, öyle değil mi? Odunsu bir görünümü bulunan misvak ağacı, sahip olduğu özellikler ile dikkat çekmeyi başarıyor. Sizin de bildiğiniz gibi diş macunlarında kullanılıyor. Misvak özlü olduğu anlatılıyor. Misvak, misvak ağacının dallarından elde edilmektedir ve diş temizliğinde kullanılmaktadır. Bünyesinde bol miktarda bileşen bulundurmaktadır. En başta tanen ve kükürt dikkat çekse de oksalat, silisyum, saponin, mineral tuzları gibi daha pek çok farklı bileşene sahiptir. Genel yetişme alanı olarak Afrika ve Asya Kıtası’dır. İslam’da da geniş bir yer bulmuştur. Peki misvak ağacının yararları hakkında detaylı bilgi almak istemez misiniz? O zaman yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

Misvak Ağacının Faydaları Nelerdir?

Arabistan’da erak ağacı olarak da bilinen misvak ağacı, son derece önemli özelliklere sahiptir. Dinimizde yeri büyüktür. Bazı söylenmiş önemli sözler de bulunmaktadır. Eğer misvak ağacının faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, bunun için yazının devamını incelemeniz gerekecektir.

  • Ağız ve diş sağlığı açısından ciddi önemli özelliklere sahiptir. Öncelikli olarak söylemeliyiz ki ağız içerisindeki bakterileri öldürmektedir. Bu da ağız sağlığı açısından önemini göstermektedir.
  • Ağzın içerisinde bulunan bakterileri öldüren misvak, diş çürümesine karşı ciddi bir önlemdir.
  • Mide gazını gidermektedir. Ayrıca sindirimin düzenli olmasını ve kolay olmasını sağlamaktadır.
  • Diş ve diş eti için de faydalıdır. Özellikle diş etlerinin çok daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcıdır.
  • Ağız sağlığına bu kadar yardımcı olurken, ağızda bulunan yaraların geçmesini de sağlamaktadır.
  • Bütün bunların yanında misvak ağacı neye iyi gelir diye merak ediyorsanız, söylemeliyiz ki ağız kokusunu da gidermektedir. Ağızda bulunan bakterilerin neden olduğu kokuyu doğrudan almaktadır.
  • Çok güçlü bir balgam söktürücü olduğu bilinmektedir. Geniz akıntılarının giderilmesi için birebir olduğunu söyleyebiliriz.
  • Diş beyazlaşmasına yardımcı olmaktadır. Bünyesine doğal maddeler bulundurduğu için beyazlık konusunda ciddi bir etkisi bulunmaktadır.

Misvak Ağacının İslamiyet’teki Yeri

Misvak Ağacının İslamiyet’teki Yeri

Bildiğiniz üzere İslamiyette misvak ağacına ciddi bir yer verilmiştir. Hatta ve hatta onun hakkında pek çok farklı söz söylenmiştir. Öncelikli olarak Peygamber efendimiz S.A.V tarafından söylenen sözü verelim ve daha sonrasında diğer din alimleri tarafından söylenenleri de aktaralım.

Hz. Muhammed S.A.V.: Misvak ölümden başka her derde şifadır.

Habib-i Neccar: Misvak ile kılınan bir namaz, misvak kullanılmadan kılınan bir namazdan tam olarak 70 kat üstündür.

Buhari – Müslim: Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim, her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim.

Ebu Nuaym: Ağzınız Kur’an yoludur. Misvak ile temizleyiniz.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvakın faydaları hakkında pek çok farklı konuda bilgi verdik. Şimdi de misvak nasıl kullanılır diye mi merak ediyorsunuz? O zaman en başta doğru hazırlanması gerektiğini söylemeliyiz. Misvakın kalınlığı bir parmak kadar olmalıdır. Ayrıca bir karış uzunluğu bulunmalıdır. Ortalama ideal boyu 10 santimetre olmalıdır. Uygulanırken de dişlere baskın yapılmaması gerekmektedir. İlk kez kullandığınızda kanamalar görülebilir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak nasıl hazırlanır?: Misvak kullanmak için öncelikli olarak onu hazırlamak gerekir. Eğer misvak nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız, önce uzunluğu 16 cm ve kalınlığı bir parmak kadar olan misvak dalını elinize almalısınız. Daha sonra uç kısımları yaklaşık olarak 3 santimetre olarak yontulur. Böylece elde 10 cm uçları yontulmuş misvak dalı kalacaktır. Bu uçların kabukları soyulur ve misvakın ucu bir güzel detaylıca temizlenir. Daha sonrasında hazırlanmış tuzlu suyun içerisine konulur. Bu aşamadan sonra birazcık beklenir. Soyduğunuz kısımlarda açılmalar görülecektir. Diş macunu görünümüne gelecektir. Bundan sonra diş macunu ve herhangi bir yardımcı madde kullanmadan dişlere diş fırçası gibi sürülür.

Misvak kullanırken dikkat: Eğer ilk defa misvak kullanacaksanız, çok fazla dişlerinize bastırmamalısınız. Eğer bastırırsanız ve diş etleriniz sağlam değilse kanamalar görülecektir. Daha sonraki kullanımlarda kanamalar azalacak ve tamamen kesilecektir. Ayrıca misvak hazırlarken tuzlu suyun içerisinde bekletme sırasında misvakın liflerinde açılma görülmeyebilir. Yani diş fırçası görünümünü tam olarak almayabilir. Bu durumda bıçak kullanılarak düzetmeler yapılır. Böylece istenilen elde edilecektir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu