HaberlerListeler

Miras Sorgulaması Artık E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Donanımhaber

E-Devlet konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olmaya devam ediyoruz. Daha önceden “Alt-Üst Soy Bilgisi” ile “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi” sorgulama hizmetleri vatandaşların kullanımına sunulmuş ve yoğun ilgiden dolayı bir süre hizmet kesintisi bile yaşanmıştı. Şimdi ise yeni bir hizmet daha eklendiği belirtildi, Adalet Bakanlığı hizmeti olan “Mirasçılık Belgesi – Miras Sorgulama” ekranları kullanıma sunuluyor.

Miras sorgulama nasıl yapılır?

Bugün itibariyle kullanıma sunulan hizmetle 1990 tarihinden sonra ölen kişileri için Mirasçılık Belgesi Verilmesi talebinin artık UYAP sistemi kullanılarak yapılması zorunlu hale getirildi. Buradan Miras sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.  

Mirasçılık Belgesi Verilmesi

E-Devlet üzerinden verilecek yeni hizmet Mirasçılık Belgesi ile ilgili sitede şu açıklama yapılmış; Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu