Mike Lynch’in Savunması ve Autonomy Davası

Mike Lynch'in Savunması ve Autonomy Davası

Mike Lynch’in Savunması

İngiliz girişimci Mike Lynch bugün San Francisco federal mahkemesinde ifade verecek ve kurucularından olduğu yazılım şirketi Autonomy’nin Hewlett-Packard (NYSE:HPQ) tarafından satın alınmasıyla ilgili dolandırıcılık suçlamalarına karşı savunmasında önemli bir noktaya işaret edecek.

Duruşma Detayları

Mart ayı ortasında başlayan duruşma, HP’nin 2011’deki 11 milyar dolarlık anlaşma sırasında yanlış yönlendirildiği ve bir yıl sonra Autonomy’nin değerinin iddia edilen muhasebe usulsüzlükleri nedeniyle 8,8 milyar dolar düşmesine yol açtığı iddiasına odaklanıyor.

Suçlamalar ve Tanıklar

Lynch ve eski Autonomy finans yöneticisi Stephen Chamberlain, savcıların 2009 yılından bu yana şirketin gelirlerini şişirmek için planlar yaptıklarını iddia ettiği dolandırıcılık ve komplo suçlamalarıyla karşı karşıya. İddia edilen taktikler arasında geçmiş tarihli anlaşmalar ve müşterilere nakit para vermek için sahte sözleşmelerle “gidiş-dönüş” anlaşmaları yer alıyor.

Leo Apotheker ve HP

Dava boyunca jüri, Autonomy anlaşmasının kamuoyuna açıklanmasından kısa bir süre sonra görevden alınan HP’nin eski CEO’su Leo Apotheker de dahil olmak üzere 30’dan fazla hükümet tanığını dinledi. Lynch’in savunması, HP’nin Autonomy’yi satın alma ve rekabeti önleme arzusunun aceleye getirilmiş bir durum tespiti sürecine yol açtığını ileri sürdü.

Yargı Kararları ve Tazminat

HP, Lynch ve Hussain’e karşı Londra’da 2022 yılında açtığı ve tazminat miktarının belirleneceği davadan büyük ölçüde galip çıktı. HP 4 milyar dolar tazminat talep ediyor. Lynch’in yaklaşan ifadesi, HP’nin Autonomy’nin teknolojisini anlayamadığını ve satın alma sonrasında bu konuda yetersiz kaldığını iddia ettiği Londra’daki duruşmada 20 gün boyunca kürsüde kalmasının ardından geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Exit mobile version