EDİTÖR BAŞVURU
Oyun DünyasıTeknoloji

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alıyor

Microsoft oyun dünyasına yatırım yapmaya ve şirket almaya devam ediyor. Son çıkan haberlere göre Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın alacak.

Hiç dedikodusu bile yokken ortaya çıkan teklifle oyun dünyasında gündem olan Microsoft Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolar (hisse başına 95,00 dolar) değerinde tamamı nakit bir işlemle satın alacağını duyurdu. Bu satın alım sonrasında Microsoft, Tencent ve Sony’den sonra en büyük 3. oyun yayıncısı konumuna geldi.

Bu satın alma, Microsoft Gaming çatısı altında Activision, Blizzard ve King stüdyolarından yayınlanan “Warcraft”, “Diablo”, “Overwatch”, “Call of Duty” ve “Candy Crush” gibi popüler serileri de yer alacak. Bilgisayarlarda, konsollarda ve akıllı telefonlarda popüler olan bu oyunlarla Microsoft’un oyun işini tüm cephelerde büyütmesine büyük katkıda bulunacak.

Microsoft, halihazırda 25 milyon abonesi olan abonelik hizmetine Activision Blizzard oyunlarını eklemeyi planlıyor. Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, planın Xbox ve PC Game Pass’lerde mevcut ve yeni oyunlar da dahil olmak üzere “olabildiğince çok Activision Blizzard oyunu” sunmak olduğunu söylüyor. Bu aynı zamanda Xbox Cloud Gaming’in büyümesini de bir hayli hızlandıracak.

Activision Blizzard aylık 400 milyona yakın aktif oyuncusu ve yaklaşık 10.000 çalışanı var. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra Microsoft, oyun yayıncılığında onlarca yıllık deneyime sahip 30 oyun geliştirme stüdyosuna sahip olacak.

Microsoft, Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacak.

Bobby Kotick, en azından şimdilik Activision Blizzard’ın CEO’su olarak görevine devam edecek. Ancak anlaşma tamamlandığında Activision Blizzard, Spencer’a CEO olarak rapor verecek. 

Anlaşmanın bu yıl içinde kapanması bekleniyor. Her iki şirketin yönetim kurulları satın alma konusunda zaten anlaştı.

Kaynak 1 | Kaynak 2

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu