Faydalı BilgilerListeler

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi Problemi

Mevsim geçişlerinde saç kayıplarının engellenmesi için yapılması gerekenler ve dökülmenin nasıl olduğu konusuna gelmeden önce ne kadar miktarda saçın saç dökülmesi sınıfına girdiği bilinmelidir.

Saç dökülmesi hem bayanların hem de erkeklerin önemli sorunlarından bir tanesidir. Her ne kadar kalıtsal durumlar, vücudun dinamikleri ve hormon değerleri saç dökülmesini tetikleyen etkenler arasında yer alsa da çevre koşulları da dökülme sorununa neden olabilmektedir. Özellikle bahar aylarında saç kayıplarının artması nedeniyle mevsimsel saç dökülmesi şeklinde bir kavram ortaya çıkmıştır. Mevsim geçişlerinde saç kayıplarının engellenmesi için yapılması gerekenler ve dökülmenin nasıl olduğu konusuna gelmeden önce ne kadar miktarda saçın saç dökülmesi sınıfına girdiği bilinmelidir.

Saç Dökülmesi Miktarı Nedir?

Saç gelişiminin doğal sürecinde belirli miktarlarda dökülme olması normaldir. Çünkü saç yapısı gereği öncelikle çıkma, ardından uzama ve en son da dökülme eğilimine sahiptir. Dökülen saçların yerine yenileri gelmekte ve saçın büyüme süreci yeniden başa dönmektedir. Bu nedenle bir miktar dökülme çok normal fizyolojik bir durumdur. Günde normal dökülme rutininize de bağlı olarak 50-100 tel saçın kaybedilmesi saç dökülmesi probleminden sayılmamaktadır. Sayı bunun üzerinde olursa ve her geçen gün dökülme devam ediyorsa işte bu durum saç problemleri arasında yerini almaktadır.

Saç Dökülmesi Miktarı Nedir?

Saç Dökülmesi Mevsim Geçişlerinde Neden Artar?

Bazı uzmanlar mevsimsel etkiyi görmezden gelerek vücudun diğer sorunlarını tedavi etmekle uğraşsa da saç kayıplarının mevsim geçişlerinde daha fazla olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Yapılan araştırmalarda mevsimsel dökülmenin tamamen hormon seviyelerindeki değişikliklere bağlı olduğu ortaya koyulmuştur. Hem bayanlarda hem de erkeklerde testosteron seviyelerinde mevsimsel olarak değişiklikler oluşmaktadır. Bahsedilen hormon saçın deriden tekrar çıkmasını ve tutunarak sağlam şekilde büyümesini sağlamaktadır. Yaşanan dengesizlik de saç dökülmesi sorununu daha da ciddi boyutlara getirebilmektedir. Bunun dışında vücuttaki vitamin dengesinin mevsime bağlı olarak bozulması da dökülme sorununu arttırmaktadır.

Mevsimsel Dökülmelere Karşı Önlemler

Mevsimsel Dökülmelere Karşı Önlemler

Mevsimsel saç dökülmesi yukarıda da açıkladığımız gibi testosteron ve vitaminler olmak üzere 2 önemli faktörün dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Öncelikle testosteron seviyesini dengelemek için sigara, alkol, stres gibi etkenlerden uzak durulmalı, kereviz, kırmızı et, brokoli gibi yiyecekler tüketilmelidir. Diğer yandan saç uzaması ve sağlamlığının korunmasına yardımcı olan B6, B1 ve B12 vitaminleri gerek besinlerden gerekse de takviye gıda olarak vitamin kapsüllerinden alınmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu