EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Mevsim geçişlerinde yaşanan yorgunluk belirtilerinden en önemlisi sabahları yataktan çıkmakta zorlanmak ve uykunuzu alsanız bile kendinizi yorgun hissediyorsanız sonbahar yorgunluğuna tutulmuşsunuz demektir. Günlerin kısalması ve güneşli günlerin yerini yağmurun almasıyla beraber havaların soğuması ile başgösteren halsizlik, stres ile beraber çekilmez hale gelebilir. Peki tüm bunların sebebi nedir ve önlenebilinir mi? Tüm bu şikayetlerin sebebi ise mevsim geçişleri olduğunu söyleyen uzmanlar özellikle doğru bir beslenmeyle, güçlü bir bağışıklık sistemiyle, yaşam kalitemizi yükselterek böyle hissetmekten kurtulabileceğimizi söylüyorlar.
Mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gerekenler
Bağışıklık sisteminizi güçlendirin: Bu dönemde bağışıklık sistemimizi güçlendirme için günde 5-6 porsiyon sebze tüketerek günlük almamız gereken vitamin ve mineralleri alarak başlayabiliriz. Özellikle balık sezonunun açılması ile haftada en az 2 gün balık yiyerek omega3 yağ asidini alabiliriz. Aynı zamanda balık yağı, keten tohumu soya fasulyesi ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleride güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Doğal enerji kaynağı olarak adlandırılan ruşeym, mineral maddeler açısından zengin demir, çinko magnezyum, fosfor, potasyum ve bakır içermektedir. Günlük beslenme programınızda kullandığınız ruşeym ekmeklerine ilaven marketlerden alacağınız ruşeymi de mutfağınıza taşıyabilirsiniz.
Mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gerekenler
Her mevsimde önemli olan ancak bu zamanlarda daha fazla faydasını görebileceğimiz sıvıları unutmamamız gerekli. Sıvı tüketimi çok önemli. Çay, kahve, kola, kakao gibi kafein içeren içecekler yerine bağışıklık sistemimizi de destekleyen ıhlamur, kuşburnu, ada çayı, beyaz çay veya yeşil çay gibi bitki çaylarını tercih edebiliriz. Aynı zamanda toksinlerden ve mikroplardan arınmanın en iyi yolu ise su. Ellerimizin temizliğine dikkat ederek ve bol sıvı tüketerek hastalıklardan korunabiliriz.  Günlük 2,5-3 lt su tüketmekte zorlananlar için suyu tarçın, karanfil veya limon ile aromalı hale getirerek tüketim kolaylığı sağlayabilir.
Her mevsim spor ve hareket önemlidir ve dinç kalmamızı sağlar. Soğuk havalarda yapılan spor sıcak havalarda yapılandan daha etkilidir çünkü vücut ısısı dolayısıyla spor daha iyi cevap verir. En azından günlük yapılacak yürüyüşler ile daha zinde olarak kendimize büyük iyilik yapmış oluruz.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu