Faydalı BilgilerListeler

Mercanköşkün faydaları, Mercanköşk nasıl kullanılır?

Mercanköşk Nedir?

Mercanköşk Nedir?

Ballıbabagiller ailesinden olan mercanköşk halk arasında Keklikotu ve güveyotu olarak bilinir. Tüylü yapısı ile dikkat çeken mercanköşk görüntü olarak çalıya benzemektedir. Kokusu ve lezzetiyle sıklıkla kullanılan bitkilerden olan mercanköşk içerdiği faydalı vitaminler ve antioksidanlar ile sağlık için pek çok fayda içermektedir. C vitamini bakımından zengin olan mercanköşkte ayrıca tanen, glikozit, flavonlar gibi faydalı bileşenler bulunur. Mercan köşk güzel aroması ile balık yemeklerinde kullanılır ve mercanköşkten yapılan bitki çayı sağlık için oldukça faydalıdır.

Mercanköşkün faydaları nelerdir?

Mercanköşkün sağlık için içerdiği faydalar günümüzden çok eski çağlara dayanmaktadır. Antik dönemlerde tıbbı tedavi edici özellikleri sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan mercanköşk günümüzde bazı ilaçların etken maddesi olarak kullanılırken bitki çayları da tüketilmektedir. Mercanköşkün faydaları; 

Kalp Hastalıkları; İnsan vücudunun en önemli organı olan kalbi destekleyen yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Yağlı ve hamurlu gıdaların sık sık tüketilmesi kalp sağlığını olumsuz etkilerken bazı bitkisel çaylar kalp sağlığını korur ve daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Mercanköşk kalp basıncını düzenleyerek tansiyonun yükselmesini önler ve kalp sağlığını korur. Mevcut kalp hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olan mercanköşk kandaki kötü kolesterolünde düşmesinde olumu etki gösterir. Kalp sağlığını korumak için günde 1 fincan mercanköşk tüketilmesi önerilir.

Bağışıklık Sistemini Korur; Hastalıklara karşı dirençli olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin ve antioksidan zengini besinlerin tüketilmesi hem hastalıklara karşı vücudu korur hem de mevcut hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden olan mercanköşk içerdiği C vitamini ve güçlü antioksidanlar ile hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim Sistemini Korur; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için lif içeren besinlerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Sindirim sistemine faydalı olan bitkilerden birisi de mercanköşktür. Mercanköşk sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli çalışması kabızlık ve mide gazi gibi sindirim şikayetlerinin azalmasını sağlar.

Sinir Sistemini Korur; Günümüzün yoğun iş hayatı ve stres nedeniyle insan psikolojisi olumsuz etkilenir. Sinir sistemi ve ruh sağlığının korunması için düzenli beslenme egzersiz gibi bitki çaylarının da faydası çoktur. Mercanköşk stres ve yorgunluk nedeniyle oluşan uykusuzluğun geçmesine yardımcı olur ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Uyumadan önce içilen bir bardak mercanköşk beyin ve sinir damarlarında rahatlatıcı etki gösterir ve psikolojik olarak rahatlamaya yardımcı olur.

Öksürük; Kış aylarında üst solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle oluşan şikayetlerin başında kuru öksürük gelir. Öksürüğü geçirmek ve üst solunum yolu enfeksiyonunu vücuttan atmak için ilaç tedavisinin yanında mercanköşk gibi bitki çayları da enfeksiyonun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Mercan köşk içerdiği C vitamini ve antibakteriyel özelliği ile kuru öksürüğün kısa sürede geçmesini sağlar.

Adet Düzensizliğine İyi Gelir; Kadınlar arasında en sık görülen şikayetlerin başında adet düzensizliği gelir. Adet düzensizliği nedenleri herhangi bir hastalıktan kaynaklandığı gibi stres ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerden de etkilenir. Adet düzensizliğini ve adet sancılarını geçirmek için faydalı çaylardan birisi de mercanköşktür. Mercanköşk düzenli olarak tüketildiğinde adet düzensizliğinin geçmesine yardımcı olur.

Astım; Alerji, kötü koku, stres ve soğuk hava gibi çeşitli dış etmenlere bağlı olarak oluşan astım bronşların daralmasıdır. Bronşların daralması ile ataklar meydana gelir ve kronik bir akciğer hastalığına neden olur. Astım hastaları doktor tedavisini kesinlikle aksatmamalı ve astımı tetikleyen ortamlardan uzak durmalıdır. Astıma iyi gelen bitki çayları düzenli olarak tüketilmelidir. Astıma iyi gelen bitkilerden olan mercanköşk bronşların ferahlamasına yardımcı olur ve astım ataklarının azalmasını sağlar.

Romatizmaya İyi Gelir; Eklemlerin iltihaplanması ile oluşan ve soğuk havalarda daha çok belirti gösteren romatizma şiddetli eklem ağrılarına neden olur. Romatizmayı iyileştirmek için tıbbı tedavinin yanında bitkisel çaylardan da faydalanabilirsiniz. Mercanköşk düzenli olarak kullanılması halinde romatizma ağrılarını ve şikayetlerini azaltır ve romatizmanın iyileşmesine yardımcı olur.

Mercanköşkün Diğer Faydaları; 

Diş ağrısını geçirir.

Migren ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Cilt hücrelerini besler.

Kas spazmının geçmesine yardımcı olur.

Mercanköşk Nasıl Kullanılır?

Mercanköşkün en sık kullanılan şekli bitki çayı olarak kullanılmasıdır. Aktarlarda ya da marketlerde mercanköşkü bitkisi olarak satılır ve kullanılması çok kolaydır. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ya da taze olan mercan köşk üzerine bir bardak sıcak su eklenir ve demlenmesi için 3 dakika beklenir. Demlenen mercanköşk süzüldükten sonra içilmeye hazırdır.

Mercanköşk faydaları ile öne çıkan bitki çaylarından birisidir. Ancak hamileler, emziren anneler ve çocukların içmesi önerilmez. Mercanköşkü kullanılmaması gereken durumlardan birisi de kronik bir rahatsızlıktan dolayı ilaç tedavisi görenlerdir. İlaç tedavisi görenlerin doktora danışmadan mercanköşk içmesi önerilmez.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu