ListelerSağlık

Menopozu Geciktiren Yiyecekler Nelerdir?

Menopozu Geciktiren Yiyecekler Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Menopoz dönemi, kadınların psikolojik yönden ve sağlık açısından sıkıntılı zamanlar yaşadığı bir dönemdir. Kadınların her ay düzenli olarak adet görmesinin, onların sağlıklı yaşamına birçok yönden olumlu katkıları vardır. Ancak, belirli bir yaştan sonra menopoz dönemine giren kadınlar, hem psikolojik hem de fiziki olarak değişimler yaşamaktadır.

Bunun için de, menopoz dönemini geciktirmek için tıbbi destek alan birçok bayan vardır. Doğamız bizlere, sağlıklı bir yaşam için içerisinde birbirinden farklı vitaminler barındıran besinler sunmaktadır. Bu menopozu geciktiren yiyecekler, menopozu doğal yöntemlerle geciktirici etkiye sahiptir. Sağlıklı beslenerek ve yaşam tarzına dikkat ederek menopoz dönemini geciktirmek, bayanlar açısından bir avantajdır.

Menopozu Geciktiren Yiyecekler

Menopozu Geciktiren Yiyecekler

Çilek: Menopozun geciktirilmesi için bol bol antioksidan alınması gerekir. Çilekte, insan vücudunun ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar antioksidan vardır. Mevsiminde ve taze olarak tüketilen çilek, menopozu geciktirmede etkilidir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, yağların en sağlıklısıdır. Kızartma hariç, yemeklerde, hamur işlerinde, salata ve soslarda rahatlıkla kullanılabilir. Hatta, sağlıklı yaşamak için her gün1-2 kaşık zeytinyağı içilmesi, oldukça faydalıdır. Zeytinyağı, içeriğinde birçok vitamin barındırmasının yanısıra bir antioksidan kaynağıdır. Menozpozu geciktirmeye de yardımcıdır.

Brokoli: Brokolinin nedense pek seveni yoktur ancak faydaları çok fazladır. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan brokolinin, antioksidan özelliği ile menopozu geciktirmeye yardımcı olması, faydalarından sadece bir tanesidir.

Çavdar: Menopoz öncesi bayanların vücudunda, östrojen hormonu azalmaktadır. Bu da, menopozun kısa sürede gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için, vücudun östrojen hormonu üretmesine yardımcı olacak yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Çavdar bu yiyeceklerin başında gelmektedir.

Adaçayı: Menopoz, kadınların hayatında ciddi bir noktasıdır. Menopoz döneminde bir kadın, psikolojik ve fiziksel dalgalanmalar yaşamaktadır. Yaşlılığa atılan ilk adım olarak nitelendirilmesi, menopozun ruhsal açıdan olumsuz etkilerini arttırmaktadır. Her kadın eninde sonunda menopoza girecektir. Ancak istisnai olarak bazı kadınlar, gereken yaştan çok çok önce menopoza girmektedir. Bu nedenle, sağlıklı besinleri tüketmek, erken dönemde menopoza girme riskini belirli bir derecede ortadan kaldırmaktadır. Adaçayı, sağlık için faydaları bulunan bir bitkidir. Özellikle kış hastalıklarından korunmada etkili olan adaçayı, östrojen hormonunu arttırıcı özelliğe sahiptir. Günde 1-2 fincan tüketilirse, menopoz dönemi geciktirilebilir.

Menopozu Geciktiren besinler

Menopozu Geciktiren Besinler

Isırgan Otu: Isırgan otu, kaşındırıcı özelliği bulunsa da, faydaları hafife alınmayacak kadar fazladır. Bol C vitamini içeren ve antioksidan kaynağı olan ısırgan otu, menopozu geciktirici etkiye sahiptir. Isırgan otu çay olarak tüketilirse oldukça faydalıdır. Bunun yanında yemeği yapılabilir veya hamur işlerine katılarak da tüketilebilir.

Kuruyemişler: Sağlıklı bir vücutta herşey zamanında yaşanır. Sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmak ise, tüm besinlerden yeterli miktarlarda almayla olabilir. Ceviz, fındık ve kabak çekirdeği gibi günlük beslenme düzeninde bulunması gereken kuruyemişler, vücudun sağlıklı işleyişine katkı sağladığından menopozu geciktirmeye da yardımcıdır.

Balık: Her yönünle mucize besinlerden birisi olan balık, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin önemli bir kısmını karşılamaktadır. A, D, B2, B12 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum ve protein açısından zengin olan balık, östrojen seviyesinin arttırılmasına yardımcı olur.

Karpuz: Yazın en sevilen meyvelerinin başında gelen karpuz, bol antioksidan içermektedir. Metabolizmaya önemli katkıları bulunan karpuzun faydalarından birisi de, erken menopoz riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır.

Nar: Nar, şifalı meyvelerden birisidir. En önemli özelliği, antioksidan açısından zengin olmasıdır. Bayanların günlük beslenmesinde yeterli miktarda antioksidan alması gerekmektedir. Yeterli antioksidan alımı, menopozu geciktirmeye yardımcı olmaktadır. Antioksidan alımı için, nar tercih edilebilir.

Havuç: C vitamini kaynağı olmasıyla bilinen havuç, antioksidan ve diğer vitaminler açısından da oldukça zengindir. Havuç tüketimi, kadınların menopoz dönemini geciktirmeye yardımcı olabilir.

Kalsiyum içerikli yiyecekler: Süt, yoğurt ve ayran başta olmak üzere kalsiyum içeren yiyecekler, menopoz dönemini geciktirici etkiye sahiptir. Zaten sağlıklı bir yaşam için hergün, yeterli miktarlarda kalsiyum tüketilmesi önerilmektedir.

Menopoz dönemi de, adet dönemi kadar normaldir ancak zamanında yaşanırsa. Erken menopozun, bayanların sağlığı açısından ciddi olumsuzlukları vardır. Bu nedenle bayanlar, her daim beslenmesine dikkat etmeli, sigaradan uzak durmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak da, hormonları harekete geçirecek ve menopuzun geciktirilmesine yardımcı olacaktır. Unutulmamalıdır ki, herşey zamanında güzeldir ve beslenme, normal bir yaşam düzeninin en etkili anahtarıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu