EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerYeme - İçme

Menengiç Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gerek normal Türk kahvesine göre içiminin daha yumuşak olması gerekse de sağlığa olan faydalarından dolayı menengiç kahvesinin müdavimleri de artmıştır. Aynı Türk kahvesi bağımlıları gibi etrafta menengiç kahvesi bağımlılarını da görmek mümkün hale gelmiştir. Bu nedenle hem menengiç kahvesi yapan hem de satan dükkânlar piyasada fazlalalaşmıştır. Peki menengiç daha doğrusu menengiç kahvesi nedir? nasıl yapılır? konusunu sizler için araştırdık. Yazımızda konuyla ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Menengiç Nedir?

Yabani antep fıstığı olarak da bilinen menengiç bazı yörelerde çitlenbik ismini alan bir ağaç türüdür. Bu ağaç sadece ülkemizin güney, batı ve güneydoğu bölgelerinde dağlık ve kırsal bölgelerde yetişmektedir. Sözü edilen ağacın meyveleri toplanarak hasat edildikten sonra kurutulmakta ve kahveden çerez ve şekerleme endüstrisine ayrıca sabun üretiminde kullanılmaktadır. Menengiç meyvesinin içeriğinde bulunan fenolik bileşikler antioksidan etki göstermekte ve insan sağlığı üzerinde sayısız fayda sağlamaktadır.

Menengiç Nedir?

Menengiç Kahvesi Nedir? Özellikleri ve Faydaları

 Bu kahve Menengiç ağacının meyvelerinin toplanmasının ardından kurutulması ve daha sonra da kavrularak kahve makinesinde çekilmesi sonucu üretilen bir içecektir. Elde edilen kahve çeşitli şekillerde pişirilerek Türk kahvesine benzer şekilde içime sunulur. Türk kahvesinden farkı oldukça sağlıklı olması ve içiminin ise oldukça yumuşak olmasıdır. Menengiç kahvesinin özellikleri ve faydaları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Türk kahvesi gibi kafein içermediğinden içimi yumuşaktır ve özellikle kafeine karşı olumsuz durumu bulunanların Türk kahvesi yerine tüketmesi önerilmektedir.
  • Solunum yollarında etkisi bulunan bu kahve balgam söktürücü etkisinin yanında öksürüğü kesici, nefes açıcı ve nefes darlığını engelleyici etkiyede sahiptir. Ayrıca antiseptik etkisi bulunmasından dolayı da göğsü yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Yine antiseptik etkisi ile menengiç kahvesi iyi bir yara temizleyici ve tedavi edicidir.
  • Soğuk havalarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan ses kısıklığı ve ses telleri zararlanmalarını tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • Sözü edilen faydaların dışında mide rahasızlıklarına iyi gelmekte, kolesterol düşürücü etkiye ve afrodizyak etkiye sahiptir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi su ya da sütle yapılmaktadır. Sütle yapılan suyla yapılana göre içimi daha yumuşak olmaktadır. Bu nedenle menengiç kahvesinin sütle yapılanı daha makbüldür. Menengiç kahvesi hazırlamak için bir cezveye Türk kahvesinde olduğu gibi kişi sayısına kadar fincan miktarında süt ekleyin. İçine 2 tatlı kaşığı kadar menengiç kahve tozu ekleyin. İstediğiniz şeker miktarını da ekledikten sonra güzelce karıştırıp, kısık ateşte kaynayana kadar pişirin. Pişen kahveyi fincana aktararak Türk kahvesi gibi servis yapın.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu