Faydalı BilgilerListeler

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Menekşe Yağı Nedir

Menekşe Yağı Nedir

Kokusu ile evlerin vazgeçilmez bitkilerinden olan menekşe, sadece evlere verdiği hoş kokusu ile değil soğuk press yöntemi ile elde edilen menekşe yağı harici kullanım olarak pek çok fayda sağlamaktadır. Menekşe yağı; badem yağı ya da argan yağı gibi yağlar gibi çok fazla bilinmese de içerdiği faydalı bileşenler ve hoş kokusu kullanım sıklığı giderek artan yağlardan birisi olmuştur. Menekşe yağı aktarlarda ve organik yağ satan bakım merkezlerinde satılmaktadır. Ayrıca internet üzerinden satış yapan organik sitelerde bulunan menekşe yağı düzenli olarak kullanıldığında cilt, saç, el ve ayak bakımında doğal bir onarım sağlar.

Menekşe Yağı Nasıl Elde Edilir

Menekşe yağını elde etmek için soğuk pres yöntemi kullanılır. Menekşe yağı elde edilirken yağ formülünü yakalamak için içerisine bazı yağlarda eklenmektedir. Eklenen yağlarla birlikte kendi yağ formuna kavuşan menekşe yağı harici olarak kullanılır ve aromatik menekşe kokusu ile doğal bakım sağlamaktadır. Menekşe yağını elde etmek oldukça zahmetlidir. Doğal menekşe yağı diğer yağlara göre biraz daha fazla satılmaktadır.

Menekşe Yağının Faydaları

Doğal Nemlendiricidir; Menekşe yağı içerdiği doğal nem özleri ile cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır ve cildin kurumasını önler. Cildi nemlendiren menekşe yağı cilt tarafından kolayca emilir ve yoğun bir nemlendirme sağlar. Cildin kurumaması için düzenli olarak kullanımında menekşe yağı cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Egzamaya Karşıdır; Egzama en sık görülen cilt rahatsızlıklarından birisidir. Ciltteki bakterilerin azalmasına yardımcı olan menekşe yağı cilt kızarıklıklarını geçirir ve egzama etkilerini azaltır. Düzenli olarak kullanılan menekşe yağı egzamanın geçmesine yardımcı olur.

Akne ve Sivilceye İyi Gelir; İltihaplı sivilceler ciltte en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Akne ve sivilceyi geçirmek için çeşitli kozmetik ürünler kullanılsa da doğanın sunduğu şifalı yağlardan biri olan menekşe yağı sivilce ve aknenin geçmesine yardımcı olur. Menekşe yağı cildin hava almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Gözeneklerin açılmasını sağlayan menekşe yağı düzenli olarak kullanıldığında sivilce ve sivilce izlerini geçirir.

Ciltte Damar Görünümünü Azaltır; Damarların deri üzerinde belli olması özellikle kılcal damarların belli olması estetik olmayan bir görüntü oluşturur. Menekşe yağı damarların daha yoğun göründüğü bölgeye düzenli olarak uygulandığında kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur ve damarlı görüntüyü azaltır.

Saç Köklerini İyileştirir; Menekşe yağı içerdiği bileşenler ile saç köklerine iyi gelir. Saçlara iyi gelen yağlardan biri olan menekşe yağı saç köklerini besler ve güçlendirir. Saç köklerinin güçlenmesi saç dökülmelerini de azaltır. Menekşe yağı saç uçlarında meydana gelen kırılma ve yıpranmalara da iyi gelen bir yağdır. Kökten uca saçlara iyi gelen menekşe yağının etkisini göstermesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Şişliklere İyi Gelir; Hafif darbe ve yaralanmalarda meydana gelen bertilme ve şişmenin inmesi için doğal bakım yağlarından birisi de menekşe yağıdır. Hafif darbe alan bölgeye birkaç damla menekşe yağı uygulamak hem acıyı dindirir hem de şişliğin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Kan Dolaşımın Hızlanmasını Sağlar; Menekşe yağı uygulandığı bölgede ferahlatıcı etki göstererek kan dolaşımının da hızlanmasını sağlar. Cilt hücrelerinin de daha iyi çalışmasına yardımcı olan menekşe yağı kan dolaşımı bozukluğu rahatsızlığı etkilerine de iyi gelir.

Ağrıyı Azaltır; Spor sonrası ağrı ya da zedelenme nedeniyle meydana gelen kas ağrılarının geçmesini sağlayan menekşe yağı ağrı olan bölgeye sürüldüğünde kısa sürede ferahlama ve rahatlama sağlar. Doğal ağrı kesici etkisi gösteren menekşe yağı ağrılı bölgeye birkaç damla sürülmesi yeterlidir.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır

Menekşe yağı harici olarak cilt bakımı için kullanılır. Menekşe yağını kullanmak için direkt cilde uygulaması yapıldığı gibi, pamuk yardımı ile sürülebilir. Menekşe yağını el ve ayak masajında kullanmak için su ile inceltilmesi önerilir. Örneğin ayaklarda kokuyu gidermesi ve ağrılara iyi gelmesi için bir kap suyun içine birkaç damla menekşe yağı ilave edilir ve ayaklar 20 dakika kadar bekletilir.

Menekşe Yağının Zararları

Genellikle faydaları ile öne çıkan menekşe yağının zararları alerjik bünyelerde kendini gösterir. Hassas ciltlerde reaksiyona neden olabilir. Hassas ciltlere sahip olan kişilerin menekşe yağı kullanmadan önce küçük bir bölgede denemeleri önerilir. Menekşe yağını kullanmadan önce doğal olmasına dikkat edilmelidir. Sahte menekşe yağı kullanılmamalıdır. Açık yara olan bölgeye menekşe yağı sürülmemelidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu