EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlık

Meme Kanserini Önleyen 10 Etkili Besin

Meme veya göğüs kanserini hangi besinler önler? Meme kanseri nasıl önlenir? Kaçınmanız gereken gıdalar nelerdir? Meme kanserine iyi gelen besinler nelerdir? Nasıl engellenir?

Meme kanseri, kanserin en yaygın ve hayatı tehdit eden bir formudur. WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’ya göre 2020’ye kadar meme kanseri vakası sayısının günümüzden çok daha fazla olacağı öngörülmektedir. Meme kanseri hakikaten karmaşık bir hastalıktır ve yaşam biçimi, cinsiyet, beslenme ve genetik gibi birçok faktör nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bunların bazıları kontrol edilebilirken bazıları kontrolünüz dışındadır.

Neler tetikleyebiliyor?

Bununla birlikte alkol tüketimini sınırlandırmak, sigarayı bırakmak, kilonuzu kontrol etmek, radyasyona ve çevre kirliliğine maruz kalmaktan kaçınmak, hormon tedavisinin süresini sınırlamak, fiziksel olarak aktif kalmak ve düzenli tıbbi muayene yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar ile meme kanseri olma riskini azaltmaktadır –ayrıca emzirme de annede meme kanseri olasılığını azalmaktadır.

Buna ilaveten sağlıklı beslenme meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir.  Aşağıda verilen meme kanserini önlemeye yardımcı besinleri günlük mutfağınızın bir parçası haline getirmeyi alışkanlık haline getiriniz. Bu besinler aynı zamanda diğer kanser türleri ve genel sağlık açısından da size katkı sağlayacaktır.

Meme ya da göğüs kanserini önlemek için besinler nelerdir? Meme kanserine ne iyi gelir? 

Aşağıdaki besinler ideal bir menünün önemli bir parçasıdır ve göğüs ya da meme kanseri ile savaşmada size destek olabilir.

  • Kepekli tahıllar, baklagiller ve baklagiller gibi lif bakımından zengin yiyecekler
  • Az yağ içeren süt ve ürünleri
  • Soya içeren besinler
  • D vitamini içeren gıdalar (güneşe çıkma, yumurta, soğuk su balığı ve zenginleştirilmiş ürünler)
  • Yeşil çay (bağışıklık sistemini güçlendirir)

100000 kişiye yakın bayanla yürütülen bir araştırmada, sebze ve bitki ağırlıklı bir diyetin meme kanseri riskini %15 azaltabileceği tespit edildi. Diğer yandan meyve ve sebzeler, flavonoidler ve karotenoidler bakımından zengin oldukları için sağlık açısından ideal besinlerdir.

Önemli görülen bazı gıdaların detaylarına inelim.

Zerdeçal

Zerdeçal anti-enflamatuar özelliklere sahip curcumin bulunmaktadır ve bu bileşik meme, gastrointestinal, akciğer ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerini engelleyebilmekte ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini sınırlayabilmektedir.  Zerdaçalın hücre koruyucu, anti-oksidan ve anti-inflamatuar özellikleri kanser hücrelerinin yayılmasını da engeller.

Not: Zerdeçal kan inceltici ilaç kullanan ve safra kesesi problemleri olanlar için uygun olmayabilir.

Somon

Somon balığı bilindiği gibi omega-3 yağ asitleri, B12 ve D vitamini bakımından zengindir. Omega -3 ise bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatır.

İster buğulanmış, pişmiş veya ızgarada hazırlanmış somon yiyebilirsiniz. Haftada iki kere taze somon tüketin. Meme kanserinde başarılı olan diğer balıklar ise uskumru, sardalya, alabalık, levrek ve ton balığıdır.

Meme veya göğüs kanserini hangi besinler önler?

Domates

Domates bakımından zengin bir diyet tüketmek özellikle postmenopozal kadınları meme kanserinden koruyabilir. Domateste bulunan likopen kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak meme kanseri gelişimini önleyebilen ve anormal hücre çoğalmasına müdahale eden güçlü bir antioksidandır.  içerir. Sadece meme kanseri değil akciğer ve endometriyal kansere karşı da etkilidir.

Sarımsak

Sarımsak başta meme kanseri olmak üzere ağız, karın ve kolon kanseri için de yararlıdır. Bileşiminde yer alan kükürtlü bileşikler, flavonlar ve flavonoller kanseri önlemede yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kanser içermeyen bir hayat için her sabah bir parça sarımsak yutabilirsiniz. Fakat sarımsak kullanacaksanız, kan inceltici ilaçlar yada sarımsakla etkileşime giren diğer ilaçları kullanmadan önce doktora danışın.

Keten Tohumu

Keten tohumu iyi oranda lignan içerir ve lignan ise meme kanseri gibi östrojene bağımlı kanserlere karşı koruma sağlar. Keten tohumu ve keten tohumu yağı meme kanserinden sorumlu kanser hücrelerine karşı koruyucu bir kalkan oluşturan temel omega-3 yağ asidi ALA’nın az sayıdaki kaynağı arasında yer almaktadır.

Ispanak

Ispanak önemli oranda lutein içerir ve bu da ağız, yemek borusu ve mide kanseri ile birlikte meme kanserine karşı korunmada etkili olan bir antioksidandır. Ispanak aynı zamanda zeaksantin ve karotenoidler  de içerir. Bu moleküller de vücudunuza zarar veren serbest radikallerin hasarlarını ortadan kaldırır. Haftada birkaç kez ıspanak ya da pazı gibi diğer yeşil yapraklı gıdaları tüketin.

Brokoli

Brokoli indol-3-karbinol adı verilen bileşiği içerir. Bu madde östrojen metabolizmasının değişmesine yardımcı olur ve göğüs tümörü hücresi büyümesini baskılar. Sadece bu da değil! Benzer şekilde serviks ve prostat kanseri gibi hormon ile ilişkili kanserlere karşı da koruma sağlar.

Günde yarım kase brokoli yemek meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Pişmemiş brokolinin pişmiş brokoliden daha faydalı olduğunu da unutmayın. Yanı sıra lahana ve karnabahar gibi diğer turpgil sebzeleri diyetinize ekleyiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersini vitaminler, mineraller ve antioksidanlar (özellikle elagik asit anti-kanser özellikli) ile yüklüdür. Yaban mersininde yer alan fitokimyasallar çeşitli meme kanseri türlerinin büyümesini ve yayılmasını önler.

En iyi derecede yararlanmak için taze olan yaban mersinlerini tercih ediniz. Yaban mersini dışında göğüs kanserini önleyen çilek, ahududu, böğürtlen ve kızılcığı da diyetinize ekleyin.

eme kanserine iyi gelen besinler nelerdir?

Nar

Narda ürolithin B adı verilen doğal bileşik bulunur. Bu bileşik göğüs kanseri tümörünün büyümesini engeller. Ayrıca ellagik asit adı verilen antioksidan meme kanseri gelişimini teşvik eden östrojen etkisini azaltır.

Çoğu kişi yemesi zor diye nar yemekten kaçınır. Göğüs kanseri önlemek amacıyla diyetinize meyve veya meyve suyu formunu mutlaka ilave ediniz.

Ceviz

Cevizde vücudunuzun iltihap ile savaşmasına yardımcı olan ve meme kanseri tümörlerinin büyümesini yavaşlatan birçok yararlı içerik bulunmaktadır. Hatta günde iki gram dahi ceviz yemek dahi meme kanserine katkıda bulunan birden fazla genin aktivitesini değiştirme yeteneğine sahiptir. Hem atıştırmalık hem de tatlılar için ideal bir seçim.

Kanserde sakınmanız gerekenler

Uzmanlar her geçen yıl kanseri tetikleyen ve yok eden gıdalar keşfetmeye devam ediyor. Tetikleyici gıdalar arasında özellikle alkol, şeker, yağ ve kırmızı et üst sıralarda yer alıyor ve azaltılması gerekenler arasında.

Alkol

Araştırmalar, düzenli alkol tüketimi ile meme kanseri artışında orantı olduğunu gösteriyor. Alkol, östrojen seviyesini artırmakta ve DNA’ya zarar vermektedir. Sadece haftada üç defa tüketimin dahi meme kanseri gelişme riskini % 15 artırdığı belirtiliyor. Alınan her bir ilave içki için risk, yaklaşık % 10 artar.

Şeker

Farelerle yapılan deneyler, şeker bakımından yüksek bir beslenmenin meme bezinde kanser gelişmesini tetiklediğini gösteriyor. Ayrıca şeker alımı kanserinin metastaz riskini de artırmaktadır.

Kilolu olmak

Araştırmalar tüm yağların zararlı etkiye sahip olmadığını gösteriyor. Trans yağlar en tehlikeli yağlar arasında yer alırken bunları içeren kızarmış yiyecekler, bazı krakerler, paketlenmiş ve dondurulmuş ürünler ile hamur işleri gibi gıdalardan kaçınmak gerekiyor.

Kırmızı et

Bazı araştırmalar kırmızı et tüketimi ile meme tümörü riski arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Hepsi olmasa da özellikle işlenmiş, yüksek yağ içeren ve aşırı tuzlu olanlar risk kapsamında yer alıyor.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu