Faydalı BilgilerListelerSağlık

Mcv Nedir ? Mcv Düşüklüğü Talasemi – Mcv Yüksekliği Anemi

Bu makalede, MCv nedir ve sağlığınızla ilgili neler söyleyebileceğini öğreneceksiniz. Ayrıca, MCV düzeylerinizi normalleştirmeye yardımcı olabilecek doğal yolları öğreneceksiniz. 

Bu makalede, MCv nedir ve sağlığınızla ilgili neler söyleyebileceğini öğreneceksiniz. Ayrıca, MCV düzeylerinizi normalleştirmeye yardımcı olabilecek doğal yolları öğreneceksiniz. Mcv yüksekliği ve Mcv düşüklüğü hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Mcv düşüklüğü talasemi ve mcv yüksekliği anemi hastalıklarına neden olabilir.

MCV Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Mcv nedir ? Bir örnek içindeki kırmızı kan hücrelerinin ortalama hacmini kontrol etmek, sağlığınızı etkileyebilecek çeşitli koşulları teşhis etmenin önemli bir yoludur. Amerikan Klinik Kimya Birliği’ne göre, düşük veya yüksek MCV indeksleri, çeşitli anemi veya vitamin eksikliklerini gösterebilir1.

MCV kan testi okumaları anormal ise, doktorlar ayrıca altta yatan nedeni saptamaya yardımcı olabilecek MCHC kan testi ölçümlerini de dikkate alırlar.

Düşük / Normal / Yüksek MCV Seviyeleri Nedir?

Düşük / Normal / Yüksek MCV Seviyeleri Nedir?

Ortalama vücut hacmi femtolitre (fL) cinsinden ölçülür. Bir yetişkinin ortalama MCV seviyeleri 80 ila 100 fL arasındadır.

80 fL’nin altındaki düşük MCV seviyeleri mikrositer anemi olarak sınıflandırılır.

Yetişkinlerde 100 fL’den yüksek MCV seviyeleri, makrositer anemi olarak adlandırılır.

Anemi teşhisi konan çocuklarda MCV kan testi düzeylerinin biraz daha düşüktür. 2-18 yaş arasındaki çocuklar için MCV düzeyi ortalaması 81 fL – 88 Fl arasındadır.

Anormal MCV Düzeyleri Belirtileri

Normal MCV düzeyiniz yoksa, tüm klasik anemi belirtilerine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, kolayca yorulursunuz, hιzlι bir kalp atιsιna sahip olursunuz ve nefesiniz daralabilir. Bununla birlikte, farklı anemi türleri farklı belirtilere neden olabilir.

Düşük MCV seviyelerinden gelen demir eksikliği anemisinin ağzın köşelerinde yaraya neden oalabilir. Ancak, vitamin B12 eksikliği nedeniyle anormal MCV düzeylerinin neden olduğu anemi, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve his kaybı ile sonuçlanır.

Düşük seviyeli bir tiroid bezinin yüksek MCV düzeyinden sorumlu olması durumunda, ruh hali değişiklikleri, sık baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Adet düzensizliği olan kadınların kan testi yaptıklarında bunun MCV düzeylerini etkilediğini de görebilirsiniz.

Mcv Düşüklüğü Nedir? MCV Düşüklüğüne Neden Olan Durumlar

Mcv Düşüklüğü Nedir? MCV Düşüklüğüne Neden Olan Durumlar

Azalan MCV düzeylerinin neden olduğu mikrositer ve hipokromik anemiye neyin neden olabileceğine bakalım.

Demir eksikliği anemisi

Ortalama kırmızı kan hücresi hacminin olması gerekenden daha az olması sebebinin bir nedeni, demir eksikliği anemisine bağlı olabilir. Vücudunuz diyetinden yeterli miktarda demir almazsa veya demirden zengin gıdaları yemiyorsanız demir eksikliği geliştirebilirsiniz.

Demir eksikliğinden dolayı kan testinde düşük MCV seviyelerinin diğer belirtileri merdiven tırmanırken yorgunluk, konsantrasyon kaybı, zayıf bağışıklık sistemi ve bacak kramplarıdır. Diğer fiziksel belirtiler ise açısal stomatit (ağız köşesinde çatlaklar) ve parlak bir dil.

Demir eksikliği, altta yatan neden uygun bir şekilde ele alınmadığında daha da fazla komplikasyona yol açabilir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre anemi, böbreği beslemek için gerekli oksijen eksikliğinden dolayı kronik böbrek hastalığına neden olabilir. Renal hastalığı kontrol etmek için doktorlar genellikle kan testi ve kontrol ister. Ayrıca ortalama kan hacmi (MCV) testi de isteyecektir.

Kronik kan kaybı

Bir kan testinde azalmış MCV düzeyinin bir diğer nedeni, kronik kan kaybı yaşamanızdır.  Olağandışı kanama varsa ve vücut kırmızı kan hücrelerinin yerini yeterince hızlı dolduramazsa mikrositoz neden olabilir. Kadınlarda en sık görülen neden menstrüasyon veya gebelik olup vücudun demir seviyesinin daha yüksek olması gerekir.

Periyodunuz sırasında şiddetli kanamanız varsa doktorunuzla konuşmanız gerekir. Bazen anormal vajinal kanamalar yumurtalık kistlerinin bir işaretidir veya üreme organlarının daha ciddi bir durumu olabilir.

Talasemi

Talasemi, MCV seviyesinin çok düşük olmasına neden olan kalıtsal bir kan hastalığıdır. Durum, vücudun hemoglobin ve sağlıklı kırmızı kan hücreleri üreterek bozulmasına neden olur.

Mayo Kliniğinin doktorlarına göre, talasemi, yorgunluk ve soluk cilt gibi anemi ile benzer belirtilere neden oluyor. Bununla birlikte, karın şişkinliği ve koyu renkli idrarınız da olabilir. Talasemi varsa, çocuklarda genellikle 2 yaşına kadar belirtiler gösterir.

Düşük MCV Düzeylerinin Diğer Nedenleri

Düşük MCV Düzeylerinin Diğer Nedenleri

Bir kan testinde azalmış MCV düzeylerini açığa çıkarmanın diğer daha az yaygın nedenleri toksik kurşun zehirlenmesi, ender enzim eksiklikleri veya konjenital sideroblastozdur.

Yüksek MCV Seviyelerinin Nedenleri

Kan testiniz yüksek MCV düzeyleri gösteriyorsa bunun anlamı nedir? Normal MCV düzeylerinden yüksek olduğunuz için en yaygın nedenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir. Normalden daha büyük kırmızı kan hücresi hacminin tıbbi adı makrofotik hastalıktır.

Folat (vitamin B9) eksikliği

Bir folat eksikliği, bir kan testinde ortalama hücre hacminin artmış seviyeleri olarak ortaya çıkabilir. Uygun beyin fonksiyonu ve DNA üretimi için folat gereklidir. B12 vitamini ile birlikte vücutta düzgün demir seviyeleri tutmaya yardımcı olur.

Anormal derecede büyük bir kırmızı kan hücresi hacminin nedenlerine ilişkin yapılan bir çalışma, yaygın nedenlerden birinin folat (vitamin B9) eksikliğidir.

Vitamin B12 eksikliği

Yeterli miktarda B12 vitamini vücudunuzda yoksa, kırmızı kan hücrelerinin büyüklüğüne neden olabilir. Folatta olduğu gibi, B12 vitamini, doğru bilişsel işlev için önemlidir ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. B12 vitamininin en iyi kaynaklarından bazıları süt ürünleri, et, balık ve yumurtadır.

 B12 vitamini eksikliği yeni kırmızı kan hücrelerinin olması gerekenden daha büyük olmasına neden olabilir. Bu kan sentezini etkileyebilir ve megaloblastik anemiye yol açabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar yüksek MCV düzeylerine neden olabilir. İlaçlar, anemi bulunan veya olmayan makrofiz vakalarının önemli bir kısmını oluşturabilir.

Aşırı alkol tüketimi

Anormal derecede yüksek bir MCV’ye sahip olmak, fazla alkol kullanan kişilerin kan testlerinde sık görülür. Çok fazla miktarda alkol karaciğere zarar verir ve vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretimini etkileyebilir. Sonuç, genel sağlık durumunuzu etkileyen kırmızı kan hücresi hacminde bir artış oluşturur.

Amerikan Aile Hekim Dergisi’ne göre, 100 fL’den yüksek MCV düzeyleri alkoliklerde sıklıkla görülür.

Karaciğer hastalığı

Karaciğer fonksiyonunun azalması, kırmızı kan hücrelerinin ortalama vücut hacmini yükseltir ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Karaciğeriniz bol miktarda vitamin B12 deposu bulundurur. Bununla birlikte, kronik karaciğer hastalığı, zamanla, anemiye neden olan vitamin B12 depolarında bir tükenmeye neden olabilir. Karaciğerinize zarar verebilecek diğer alışkanlıklar sigara içmek, bazı ilaçlar ve yeterince uyumamak..

Yetersiz tiroid (hipotiroidizm)

Tiroid bezinizin yeterli tiroid hormonu üretmediği tiroid rahatsızlığı, MCV seviyenizi yükseltebilir.

Hipotiroidizm, kan testi sonuçlarının MCV düzeylerinin yükseldiğini gösteren ortak bir nedendir. Makro sitoz ile sonuçlanan hipotiroidizm genelde yaşlılar arasında daha yaygındır.

MCV Yüksekliği Ve MCV Düşüklüğünde Yapılması Gerekenler

MCV Yüksekliği Ve MCV Düşüklüğünde Yapılması Gerekenler

Eğer kan testleri MCV düzeyleri çok yüksek veya çok düşük olduğu anormal bir durum gösteriyorsa, doktor daha fazla araştırır. Anormal MCV düzeylerinin nedenine bağlı olarak, durumun tedavisinde çeşitli yollar önerirler.

Çoğu durumda, RBC ortalama vücut hacminde bir değişime neden olan altta yatan sağlık konularına yardımcı olabilecek etkili doğal iyileştirmeler vardır.

Demir Alımı

Demir eksikliği nedeniyle kan testiniz düşük MCV düzeyleri gösteriyorsa, diyetteki demir alımını sağlamalısınız ve arttırmalısınız.

Demirin en iyi kaynakları kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünleridir. Eğer et yemiyorsanız, fasulye ve koyu yeşil yapraklı sebzeler iyi demir kaynaklarıdır. Bununla birlikte, demirin sebze kaynaklarından demir absorpsiyonunu artırmak için, C vitamini açısından zengin gıdalar da yemeniz gerekir.

İncir doğal bir demir kaynağıdır ve doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar.

Böbrek hasarına neden olan alışkanlıklardan kaçının.

Düşük MCV düzeyleri bir kan testinde ortaya çıkarsa böbreklerinize zarar verebilecek alışkanlıklardan kaçınmalısınız. Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de her gün bol miktarda sıvı içmektir. Bununla birlikte, sigarayı bırakmak, yeterli miktarda vitamin ve mineral elde etmek ve düzenli  egzersiz yapmak, böbrekinizin iyi çalışmasını sağlamanın yoludur.

Vitamin Eksikliği

Vitamin B9 veya vitamin B12 eksikliğinden dolayı yüksek MCV düzeylerine sahipseniz, doktorlar bu vitamin düzeylerini yükseltmeyi önerirler.

Sağlıklı, dengeli bir diyet yemek, vücudunuzu sağlıklı tutmak için uygun miktarda vitamin ve mineral almak için iyi bir yoldur

Tiroid bezi

Doktorunuz, yetersiz bir tiroid bezinin normal kan hücrelerinden daha büyük bir miktara neden olduğunu düşünürse, kanınızdaki tiroid hormonu seviyelerini kontrol edecektir.

Tiroidinizin iyi çalışmasını sağlamak için vitamin ve mineral içeren sağlıklı bir diyet yemek önemlidir.

Karaciğer hasarına neden olan alışkanlıklardan kaçının

Karaciğeriniz kırmızı hücre üretimi ile bağlantılı olduğundan, karaciğerinizi sağlıklı tutmalısınız. Karaciğer fonksiyon bozukluğu ya da çok fazla alkol tüketimi artmış MCV seviyelerine ve makrositer anemiye neden olabilir.

Karaciğerinizi güçlendirmenin bir yolu, antioksidanlar açısından zengin yeşil çayları içmektir. Uluslararası Önleyici Tıp Dergisi’ne göre, yeşil çay karaciğer fonksiyonunu artırır ve sağlığınızı güçlendirebilir.

Karaciğer sağlığını arttırmak ve karaciğerin normal kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olmak için diyetinizde daha fazla sarımsak tüketebilirsiniz. Av tüyültesinin Avicenna Dergisi, sarımsağın karaciğer hücrelerini hasardan ve olumsuz etki toksinlerinden koruyabileceğini bildirdi.

Diğer İlgili Kan Testleri

Diğer İlgili Kan Testleri

MCHC kan testi Nedir?

Alyuvarınızın sağlığını kontrol etmenin diğer bir yolu, MCHC kan testi kullanıyor. MCHC, ortalama yassı hacimli hemoglobin konsantrasyonunu ifade eder. Başka bir deyişle, belirli bir hacimdeki kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin konsantrasyonunu ölçer.

RDW kan testi Nedir?

Kırmızı hücre dağılım genişliği (kısaca RDW), kırmızı kan hücrelerinin boyut ve hacim farkını ölçmek için kullanılan bir kan testidir. MCV ve RDW düzeyleri kombinasyonu sağlığınız hakkında çok şey söyleyebilir. RDW Kan testi ile alakalı detaylar için tıklayınız.

Makalemizde Mcv nedir, ve Mcv kan testi ile alakalı tüm bilgileri sizlere vermeye çalıştık. Yukarıda ki saydığımız sorunları yaşıyorsanız lütfen en yakın sağlık kuruluşu başvurun.  Sağlıklı günler.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu