EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerListeler

McDonald’s Hakkında 5 İlginç Bilgi

Günlük 70 milyondan fazla müşteriyi misafir eden McDonald’, dünyanın en büyük fast-food zincirlerinden birisi. Hamburger deyince akla gelen ilk iki markadan birisi olan ve ABD’de en çok ziyaret edilen bu ünlü markanın pek bilinmeyen bir kaç özelliğini sizin için araştırdık.

İşte McDonald’s hakkında 5 garip bilgi;

5. İlk Restoran

mc donalds İlk Restoranı

Fotoğrafta görmüş olduğuz restoran 1943 yılında açılmış ve kayıtlara McDonalds’ın ilk restoranı olarak geçmiş. En yakın rakipleri olarak gösterilen Burger King ise ilk yerini 1955 yılında hizmete sunmuş.

4. İlk Menü

mc donalds İlk Menüsü

Aslında şirket ilk kurulduğunda hamburger satışı yapılmıyordu. Bunun yerine sosisli sandviç ve patates kızartması satılıyordu. Açıldıktan birkaç yıl sonra hamburgerler menüye eklendi.

3. Ceo Kazancı

Ceo Kazancı

Amerika’da ortalama bir McDonalds çalışanının maaşı Ceo’ların kazandığı paranın öğle yemeği parasına bile denk gelmiyor. Ceo’lar yaklaşık 55 dakikada bir çalışanın bir aylık maaşını kazanıyor.

2. Patatesler ve Oyuncaklar

mcdonalds Patatesler ve Oyuncaklar

McDonalds’ın patates ve oyuncak piyasasında yeri büyük. Çünkü bazı menülerin yanında ücretsiz olarak verdiği oyuncaklar dünyada üretilen oyuncakların %20’sinden bile fazla. Dünya çapında yetiştirilen patateslerin yüzde 5’ini yine menülerine koymak için alıyorlar.

1. Çalışan Sayısı

mc donalds Çalışan Sayısı

Dünyanın çeşitli bölgelerinde her gün en az 2 restoran açma başarısı gösteren McDonalds, gençlere sağladığı iş imkanlarıyla dikkat çekiyor. Amerika’da neredeyse her 15 kişiden 1’i burada çalışıyor.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu