Faydalı BilgilerListeler

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz, maydanozgiller ailesinin en meşhur bitkisidir. Maydanoz suyunun faydaları saymakla bitmiyor, işte en bilinen faydalarını sıraladık.

Maydanoz, maydanozgiller ailesinin en meşhur bitkisidir. Sulak ve nemli toprakları seven bir köklü bitkidir. Kökleri ve yaprakları birçok yerde kullanılır. Yetişmesi için özeli bir iklime gerek olmayan maydanoz suyunun, yüzyıllardır tıbbi ilaç olarak kullanılması, sağlık yönünden etkili bir bitki olduğunu göstermektedir.

Maydanozun Yapısı ve Özellikleri

Yapısında, sodyum, potasyum, karbonhidrat, A vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve C vitamini, magnezyum, demir, diyet lifi ve az miktarda şeker bulunur. Rendelenmesi veya kaynatılması ile elde edilen maydanoz suyunun faydaları, sağlığı koruyan şemsiyesinin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Tıbbi alanda doğal bir ilaç olarak kullanılan maydanozun, tıp alanında kullanılan birçok farklı ismi vardır. Bu da etki ettiği hastalıkların çizmiş olduğu bir künye olsa gerek.

Maydanoz Suyunun Faydaları​

Maydanoz Suyunun Faydaları

Cilt Sağlığı

Yüksek oranda sahip olduğu C vitamini sayesinde, ciltteki kırışıklık, yaşlılık çizgileri ve yara izlerini azaltmakta etkilidir. Maydanoz suyu, hücrelerin çoğalmasını ve onarılmasını sağlayarak, daha canlı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmayı sağlar. A vitamini ise ciltteki elastikiyeti sağlayarak buruşuklukları engeller.

Göz Çevresi Tedavisi

Maydanoz suyu içeriğinde bulunan, klorofil, C vitamini ve K vitamini göz çevresindeki şişlik ve koyu renk halkaların hafiflemesine yardımcı olur. Ödem sökücü özelliği, maydanoz suyunun faydalarıarasında, en çok yararlanılan bir özelliktir.

Antibakteriyel Özellik

Maydanoz suyu yapısında en önemli özellik, uçucu yağların bulunmasıdır. Akne, sivilce, enfeksiyon reaksiyonlar için adeta bir savaşçıdır. Su değil de maydanoz yağı formundaki ürün ile bu etki daha fazla görülecektir. Bu özün zeytinyağı ve badem yağı gibi güçlü destekleyiciler ile karıştırılması, kalıcı cilt sağlığını sağlamaktadır.

Anemi

Maydanoz suyundaki yüksek klorofil, kan temizleyici özelliğe sahiptir. C Vitamini ve demir dayanışması demir emilimini daha etkili hale getirir. Düzenli olarak tüketilen maydanoz suyu, hemoglobin sayısını arttırarak anemi (kansızlık) için sağlık kalkanıdır.

Ağız Kokusu

Birçok sebebi olan ağız kokusu için, arındırıcı ve toksinleri temizleyici bir etkisi vardır. Günlü tüketilen maydanoz suyu sayesinde ağız kokusu giderilmiş olur.

Sindirim Sistemi

Maydanoz suyu, mesane, böbrek ve idrar yolları problemleri için inanılmaz etkilidir. Enfeksiyonlara karşı bakterileri uzaklaştırıcı etkisiyle, idrar akşının arttırmaya yardımcı olur. İdrara çıkma yoluyla da toksinleri vücuttan attırır. Diüretik etki ile, böbrek taşı önleyici faydası vardır. İdrara çıkma oranını arttırdığı için, idrar yolarında şişlik ve su tutulmasını önler.

Kanser

Monoterpen, ftalid ve poliasetilen gibi yüksek antioksidan etkiye sahip maddeler sayesinde, tütün dumanı gibi kanserojen maddelerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Ayrıca akciğer enfeksiyonu ve astım için de kesin çözümdür.

Saç Sağlığı

Maydanoz suyu, ıslak saçlara uygulandığında, saçları büyüterek sağlıklı bir forma kavuşturur. Saça uygulanan şeklinin en az 1 saat bekletilmesi ile verimli bir etki görülür. Ayrıca saç renklerini korur, saç dökülmesini engeller ve kepek için etkilidir.

Kalp Sağlığı

Maydanozdaki folat, sağlık için mükemmel bir besindir. Kan içinde potansiyel tehlikeye sahip maddeleri, zararsız moleküllere ayırarak, kalp krizi riskini büyük oranda düşürür.

Bağışıklık Sistemi

C vitaminin varlığı, maydanoz suyunun bağışıklığı güçlendirici bir özelliğidir. İçeriğindeki bağışıklığa etkili çoklu bileşikler, daha fazla verim alınmasını sağlar.

Yara İyileşmesi

Maydanoz suyunun, yaralar için dokuları onarıcı ve büyüten bir etki sağlamasıdır. Özellikle ameliyat yaraları için hızlandırıcı etkisi olduğu bilinir.

Kahverengi Lekeler

Ciltte savunma amaçlı, melanin pigmentinin bazı bölgelerde birikmesi sonucu oluşan kahverengi lekelerin yok olmasında etkilidir. Maydanoz suyu, bal ve limon suyu karışımı cilt renginin dengelenmesini sağlar.

Kemik Sağlığı

Maydanoz suyundaki K vitamini, kemiklere kuvvet veren osteokalsin sentezine yardımcı olur. Kemik  sağlığı için bu dengeyi sağlarken, kalp krizinden koruyan dokularda kalsiyum oluşumunu engeller.

Solunum Sistemi

Vücuttaki solunum kaynağı organlar olan, karaciğer ve dalağın enzimlerini dengeleyici özelliği maydanoz suyunun faydaları arasındadır.

İshal Tedavisi

Maydanoz suyu ishali gideren bir fayda sağlar.

Kolesterol

Damarlarda biriken kolesterolün yok edilmesine ve çözülümüne yardımcı olur.

Kulak Sağlığı

Maydanoz suyu, kulak enfeksiyonları ve sağırlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Maydanozun kaynatılması ile elde edilen çaya, Hindistan cevizi yağı katılması ile oluşturulan karışım, kulak iltihabına iyi gelir.

Ödem Sökücü

Kan damarlarındaki basınç değişiklikleri ödeme neden olmaktadır. Maydanoz suyu, kan damarının mukavemetini arttırarak bu sorunla ilgili fayda sağlar.

Regl

Maydanoz suyundaki apiole yağı, adet döngüsü düzenlemeye ve bozuklukları düzeltmeye yardımcı olur. Adet sancısı, şişkinlik ve mide bulantısı gibi belirtileri kontrol etmeye yardımcı olur.

Gece Körlüğü

Maydanoz suyu içeriğinde bulunan A vitamini, görme yetisini arttırır.​

Mide Sorunları

Mide ağrısı, enfeksiyon gibi çeşitli mide problemlerini iyileştirir.

Diş Sağlığı

Maydanoz suyu C vitamini kaynağı olduğu için, dişleri güçlendiren bir fayda sağlamaktadır.

Doğum Kolaylığı

Maydanoz suyunun en ilginç faydası, doğum kolaylığı sağlamasıdır. Doğum sırasında ağrıyı büyük ölçüde hafifleterek büyük kolaylık sağlamasıdır.

Afrodizyak Etkisi

Maydanoz suyu ve yağı, afrodizyak kaynağı olarak da kullanılabilir. Bu tür bir ihtiyaç için organik bir çözümdür. Ayrıca selüliti azaltarak cildin sıkı bir görünüme sahip olmasını sağlar.

İdrar yollarını sağlığına kavuşturmasından tutun da görmede iyileştirici rolün kadar birçok etkisi olan maydanoz suyunun, metabolizmanın her noktasındaki faydasını görmek için günde bir bardak tüketilmesi tavsiyemizdir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu