Faydalı BilgilerListelerSağlık

Marulun Sağlığımız İçin 13 Faydası

Marul yada kıvırcık düşük kalorisi ve tok tutması nedeniyle diyetlerimizde çok sık tükettiğimiz sebzeler arasındadır. Bu yazımızda marulun faydaları nelerdir inceliyoruz.

Marul, yada kıvırcık düşük kalorisi ve tok tutması nedeniyle diyetlerimizde çok sık tükettiğimiz sebzeler arasındadır. Ayrıca marul çok besleyici bir yeşilliktir. İçerisinde çeşitli mineraller, vitaminler ve fitokimyasallar ile antioksidanlar bulunur. Bu yazımızda marulun faydaları nelerdir detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz.

Marulun Sağlığımıza Faydaları (Marul Neye İyi Gelir?)

Marulun Sağlığımıza Faydaları

İlgili Makaleler

Marul (Kıvırcık) Kilo Vermenize Yardımcı Olur

100 gram taze marul sadece 12 kaloridir. Bu yeşil bitkiden bol miktarda yiyerek midenizi doldurabilir, böylece açlığınızı yatıştırarak kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Marulda bulunan diyet lifi ve selüloz suyu çeker ve şişer böylece hem midede hem de bağırsaklarda dolgunluk hissi oluşturur. Ayrıca lifler sindirim sistemi sağlığı için çok önemli maddelerdir.

Marul Kalbe İyi Gelir

Marul çok iyi bir C vitamini ve beta karoten kaynağıdır. Bu güçlü antioksidanlar birlikte çalışarak kolesterolün sertleşip plak oluşturmasını ve damarların dibine çökerek tıkanmasını veya daralmasını, dolayısıyla hipertansiyon ve kalp hastalıklarına neden olmasını engeller. Ayrıca marulda kolesterol hiç yoktur, bu nedenle güvenle tüketebileceğiniz bir sebzedir.

Marulda bulunan potasyum minerali yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Bildiğiniz gibi yüksek tansiyon (hipertansiyon) uzun vadede kalp krizine ve çeşitli damar hasarlarına neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur.

Marulda ayrıca, kalp sağlığı için çok değerli iki yağ asidi olan Omega -3 ve Omega -6 bulunur.

Özetle, marul kalp dostu bir yeşilliktir. Sofranızda her zaman bulundurmalı ve günaşırı tüketmelisiniz.

Marul Uykunuzu Düzenler

Marulun içerdiği bazı fitokimyasalların uyku apnesi gibi sağlık problemlerine karşı etkili olduğuna dair çeşitli çalışmalar mevcuttur. Yatmadan önce 5-6 yaprak marul tüketmek veya bir miktar marul suyu içimek hem kolayca uyumanıza yardımcı olur hem de sabahları dinç uyanmanızı sağlayabilir.

Marul Bedeninizi Alkali Hale Getirir

Maruldaki mineraller ve vitaminler toksinleri uzaklaştırmaya ve asit baz dengesini sağlamaya yardımcı olur. Asit baz dengesi sağlandığında başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların gelişme riski azalır. Ayrıca pH dengesinin sağlanması kendinizi enerjik hissetmenize, daha net düşünmenize ve iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Marul Şeker Hastaları ve Obezler İçin Harika Bir Besindir

Marulun glisemik indeksi sıfır kabul edilir. Ayrıca çok az kalorisi vardır. Bu iki nedenden dolayı şeker hastaları için harika bir  yeşilliktir. Ayrıca kan şekerine herhangi bir etkisi olmadığından obezite ile mücadele için güvenle kullanılabilir.

Akciğer ve Ağız Kanserini Önler

Marul bol miktarda A vitamini içeren bir sebzedir. A vitamini özellikle akciğer ve ağız kanserini önlemekte çok etkili bir antioksidandır.

Marul Metabolizmayı Hızlandırır

Marul yapraklarında bulunan demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum metabolizmayı hızlandırır.

Marul Çok Önemli Mineraller İhtiva Eder

Bu lezzetli yeşillik, % 8 silikon, % 9 fosfor ve bol miktarda kükürt içerir. Bu üç mineral cilt, saç ve tırnak sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Saçların Dökülmesini ve Beyazlamasını Önler

Marul yapraklarında bol miktarda K vitamini bulunur. K vitamini saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalarda bol miktarda marul tüketen kişilerde saç beyazlamasının çok geç görüldüğü tesbit edilmiştir.

Marul Kolon Kanserine Karşı Koruma Sağlar

Cildi Toksinlerden ve UV Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korur

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar görülür. Maruldaki C ve E vitaminleri yaşlanma belirtilerinden biri olan mikro kırışıklıkları ve göz altı çizgilerini engellemeye yardımcı olur. E vitamini aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar ve katarakt ile maküler dejenerasyon riskini azaltır.

Marul Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Marulda bol miktarda C vitamini bulunur. Bu vitamin beyaz kan hücreleri olan akyuvarların sayısını artırarak patojen bakterilerin oluşturduğu çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destekler.

Marul Kolon Kanserine Karşı Koruma Sağlar

Kolon kanserinin en önemli nedenlerinden biri bağırsak polipleridir. Marul gibi karotenoidler ve riboflavinler açısından zengin yeşilliklerle beslenen kişilerde kolon kanseri görülme olasılığı son derece düşüktür. Ayrıca marulda selüloz başta olmak üzere çeşitli lifler bulunur. Lifler, sindirim sistemini ve kolonları kansere neden olabilecek her türlü etkenden temizleyerek bağırsak florası üzerinde etkin bir koruma sağlar.

SONUÇ: Marulun faydaları saymakla bitmiyor, özellikle kilo vermek isteyenler için ideal sebzelerden biridir, üzerine bir miktar limon sıkarak zayıflatıcı etkisini artırabilirsiniz. Ayrıca, kolesterol düşürücü özelliği ve potasyum minerali içermesi nedeniyle de kalp dostu bir besindir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu