EDİTÖR BAŞVURU
Doğa - Çevreİlginç BilgilerListeler

Mars Hakkında Yeni Keşfedilen 10 Gerçek

NASA, Mars'ta suyun keşfedildiğini açıkladığında büyük bir olay oldu. O zamandan beri, halkın bildiği pek çok keşif yapıldı. Mars hakkındaki gerçekler yazımızda.

NASA, Mars’ta suyun keşfedildiğini açıkladığında büyük bir olay oldu. O zamandan beri, halkın bildiği pek çok keşif yapıldı. Şu anda yolda Mars’ı keşfetmek için iki tekerlekli araç ve üç uydu var. Kırmızı komşumuz Mars hakkında sürekli yeni şeyler keşfediyoruz.

Mars, Yaşamı Koruyabilecek Etkileyici Camlara Sahip

Mars, Yaşamı Koruyabilecek Etkileyici Camlara Sahip

Impactite, bir göktaşı yüzünden ortaya çıkmış bir kaya türüdür. Genellikle şok metamorfizmasıyla oluşan çeşitli kaya, mineral, cam ve kristallerin bir karışımıdır. Dünya üzerindeki benzeri görülen yerler arasında Nevada’daki Alamo bolide bölgesi ve Tazmanya’daki Darwin Krateri bulunmaktadır. Geçen yıl, NASA Mars’ta yeni kaynaklar buldu. Bir sonraki adım Mars’tan bu cam örneğinden almak olacaktır. Cam alanlardan biri olan Hargraves krateri, 2020 gönderilecek aracın iniş alanlarından bir tanesi arasında yer alıyor. Bu yeni keşif ardından gelecek olanların kapısını açabilir.

Comet’in, Mars’ın Yörüngesinden Geçişi

Comet’in, Mars’ın Yörüngesinden Geçişi

Eylül 2014’te, MAVEN uzay aracı Mars’ın yörüngesine girdi. Sadece birkaç hafta sonra bir kuyruklu yıldızın Kızıl Gezegenin çok yakın bir noktasından geçtiği nadir görülen bir olaya şahit oldu. Bilim adamları, bu kadar yakın bir uçan nesnenin gezegen üzerindeki etkisini görmekle ilgilendiler. Mars’ın zayıf bir manyetosferi olduğu için, kuyruklu yıldızın güçlü manyetik alanı Mars’ınkine boğulduğu için gezegen bir iyon tabakasıyla doluydu. NASA, etkilerini güçlü fakat kısa ömürlü güneş fırtınası ile karşılaştırdı. Kuyruklu yıldızın manyetik gücü yoğunlaştıkça, Mars’ın manyetik alanı zaman zaman “rüzgardaki bir perde gibi” çırpınarak bir kaos oluşturuyordu.

Mars’ta Bir Mohawk Var

Mars'ta Bir Mohawk Var

2013 yılında, Mars’ın atmosferini incelemek amacıyla MAVEN uzay aracı gönderildi. Yapılan gözlemlere dayanarak ve bilgisayar simülasyonları gezegenin oldukça popüler bir “Mohawk” şekli çıkardığını ortaya koyuyor.

Mars’ın Gelecek Bitkileri

Mars’ın Gelecek Bitkileri

Eğer insanlar Mars’ta yaşayacaksa, Kızıl Gezegen’de beslenmek için yöntemler geliştirmemiz gerekecek. Wageningen Üniversitesi’ndeki bilim insanlarına göre, Mars topraklarında yetişmesi ve yemek için güvenli olan dört sebze ve tahıl ürününe zaten bulunmakta. Bu dört ürün domates, turp, çavdar ve bezelyedir. Hollandalı bilim adamları, NASA tarafından geliştirilen Mars benzeri topraklarda onları büyütüyorlar. Toprak, kadmiyum ve bakır gibi yüksek seviyelerde ağır metaller içermesine rağmen, toprakta yetişen gıdalar “tehlikeli seviyeler” oluşturacak kadar bu metalleri emmemiştir.

Mars’ın Mors Kodu Dunes

Mars’ın Mors Kodu Dunes

Tekerlekli araçlar ve sondalar bir süredir Mars kumulları üzerinde çalışmakta, ancak Mars Reconnaissance Orbiter tarafından çekilen son görüntüler bilim adamlarını biraz şaşırttı. Şubat 2016’da uzay aracı Mors kodu için kullanılan noktaları ve çizgileri andıran şekillerle karmaşık kumullar gösteren bir bölgeyi görüntüledi. Küçük “nokta” tepelerinin kökenleri henüz gizemini koruyor. Genellikle, bir şey doğrusal kum tepecikleri oluşumunu kesintiye uğrattığında ortaya bu tarz görüntüler çıkar. Bununla birlikte, bilim adamları, “bir şeyin” ne içerdiğinden tam olarak emin değiller ve alanın daha fazla çalışılmasının süreci daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını umuyorlar.

Marslı Mineral Gizemi

Marslı Mineral Gizemi

2015 yılında Curiosity tarafından keşfedilen bir Mars bölgesi, NASA bilim adamları için birçok soru barındırıyor. “Marias Geçidi” olarak bilinen bölge, bir kumtaşı tabakasının çamur taşı yatağının üzerine oturduğu jeolojik bir bölge. Bu bölge, bazı kayalarda %90’a varan oranda olağanüstü yüksek bir silika konsantrasyonuna sahiptir. Silika, yeryüzündeki kaya ve minerallerde bulunan, başta kuvars olmak üzere, kimyasal bir bileşiktir. Bilim adamları bir kaya örneği aldıklarında daha da şaşırdılar. Aslında Mars için bir ilk olan tridimit adlı bir maden keşfettiler. Dünyada tridimit inanılmaz derecede nadir olmasına rağmen, Marias Geçidi’nde çok büyük miktarlarda bulunuyordu ve oraya nasıl gittiğinden kimse emin değil.

Beyaz Gezegen

Beyaz Gezegen

Ünlü Kızıl Gezegenin aslında kırmızıdan daha beyaz olduğu bir zaman vardı. Colorado, Boulder’daki Güney Araştırma Enstitüsü’ndeki gökbilimcilere göre, bunun nedeni Mars’ın Dünya’da gördüğümüzden çok daha yeni bir buz çağına maruz kalmasıydı. Dünya üzerinde, bilim adamları toprağı kazıp, uzun bir buz tüpü çekip her katmanı dikkatlice incelerlerdi. Mars’ta bu mümkün olmadığından, gökbilimciler Mars Keşif aracında bulunan Sığ Yeraltı Radarını kullandılar. Yere nüfuz eden radarın yardımıyla, gökbilimciler Mars’ın buzlu kabuğuna 2 kilometre derinlikte ulaştılar ve gezegende 370.000 yıl önce yoğun bir buz çağı olduğunu ve 150.000’de bir tane buzul çağı daha beklemesi gerektiğini gösteren 2 boyutlu bir kesit oluşturdular.

Mars’ta Yeraltı Volkanları Vardı

Mars’ta Yeraltı Volkanları Vardı

Genellikle magmatik kayalarda bulunan ve yeni keşfedilen tridimit, Mars’ın geçmişindeki ağır volkanik aktiviteye işaret ediyor. Mars Keşif aracının yeni kanıtları da ayrıca Mars’ın bir zamanlar buz altında patlayan volkanlara sahip olduğunu gösteriyor. Sonda makinesi Kızıl Gezegenin Sisyphi Montes olarak bilinen bir bölgesini inceledi. Buzun altında patlayan Dünyadaki yanardağlara benzeyen düz tepeli dağlarla dolu olduğu görüldü.

Mars’ta Mega Tsunamiler Vardı

Mars’ta Mega Tsunamiler Vardı

Bilim adamları hala Kızıl Gezegenin bir zamanlar kuzey okyanusa sahip olup olmadığını tartışıyorlar. Bununla birlikte, yeni araştırmalar, okyanusun var olduğunu ve dev tsunamiler sonucunda ortadan kalktıklarını söylemekteler. Şimdiye dek, eski bir okyanusa işaret eden kanıt, her yerde bulunmayan bir kıyı şeridinin kalıntılarından oluşuyordu. Bu mega Tsunamiler olsaydı, kıyı şeridinin bir kısmını silebilirlerdi.

Mars’ta Kuzey Buz Denizi’nden Daha Çok Su Vardı

Mars'ta Kuzey Buz Denizi'nden Daha Çok Su Vardı

Mars okyanusunun yeri tartışılıyor olsa da, bilim adamları Kızıl Gezegenin çok fazla suya sahip olduğu konusunda hemfikirler. NASA, Mars’ın gezegenin yüzeyini 140 metre derinlikte dev bir okyanusla tamamen kaplayacak kadar suya sahip olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, bu su muhtemelen Dünya’nın Kuzey Buz Denizi’nde bulunan sudan daha çok yer kaplıyordu. Mars’ın yüzeyinin kabaca yüzde 19’unu suydu. Bu tahminler, W.M. Hawaii’deki Keck Gözlemevi ve Şili’deki Çok Büyük Teleskop verilerine dayanarak yapıldı. Mars’ın atmosferinin şu anda iki su şekli vardır: H20 ve HDO, burada normal bir hidrojen molekülünün yerine hidrojen izotop olan döteryum kullanılır.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu