Doğa - ÇevreListeler

Mariana Çukuru hakkında bilgiler

Dünyanın en ilginç yerleri arasında yer alan Mariana çukuru,aynı zamanda dünyanın en derin çukuru olarak bilinmektedir. Büyük Okyanusun batısında yer alan Mariana adlı adaların en büyük adası Guam’ın Güney Batısında yer almaktadır. Endonezya ve Japonya’nın orta kısmında yer alan Mariana çukurunun toplam derinliği, 10 kilometre 994 metre olarak bilinmektedir.  Mariana çukurunun genişliği ise, 69 kilometre gibi devasa bir boyuta ulaşmaktadır.

Mariana Çukuru Nasıl Oluştu?

Mariana Çukuru Nasıl Oluştu?

Yer kabuğunu oluşturan plakaların bazı zamanlarda birbirine çarpması ve bu çarpışmanın etkisiyle plaklardan birinin, diğerinin altına geçtiği ‘dalma’ olayı ortaya çıkmaktadır. Bu dalma olayının etkisine göre depremler oluşabildiği gibi, bu çukura benzer derinliklerinde görülmesi mümkündür. Ki oluşabilecek derinliğin boyutu levhaların büyüklüğüne göre değişmekte olup, 700 kilometreye ulaşabilmektedir.

Mariana çukuru da böyle bir olay neticesinde ortaya çıkmış olup, Pasifik plakası ve Mariana plakasının çarpışması neticesinde ortaya çıkmıştır.

Mariana Çukuruna İlk Kim İndi?

Mariana Çukuruna İlk Kim İndi?

Çukura ilk inen kişiler İsviçreli bilim insanı Jacques Piccard ve Amerikalı askeri rütbeli Teğmen Donald Walsh olmuştur. Çukurun bulunduğu suya dalan iki kişinin dalışları tam olarak 5 saat sürmüştür.

Bu kişilerden sonra Titanik ve Avatar gibi dünyaca ünlü filmlerin yönetmeni olan James Cameron’da kendisine ait bir denizaltı aracıyla 156 dakikalık bir dalış gerçekleştirmiş ve bir kaç saat boyunca çukurda incelemeler yaptıktan sonra da 70 dakika da su yüzüne çıkabilmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu