HaberlerTürkiye

Mardin’de kaçak elektrikle mücadele ekiplerine saldırıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bölgeyi incelemeye giden kaçak elektrikle mücadele ekipleri adeta geldiğine pişman oldu. Olayda birkaç çalışanın burnu kırılırken, diğerlerinde de önemli morluklar ve zedelenmeler olduğu belirtildi. Bölgede olay çıkacağını tahmin ederek kaçak elektrikle mücadele ekiplerinin yanında gelen jandarma ekipleri de halkı ayırmakta yeterli olamadı.  Yaşanan arbedede toplamda 10 şirket çalışanının darp edildiği ve birinin ise burnunun kırıldığı belirtildi.

Kaçak Elektrik Kullanımı Azaltılmaya Çalışılıyor

Güneydoğu bölgesinde bulunan toplamda 6 ilin elektrik dağıtımını üstlenen Dicle Elektrik şirketi tarafından bölgede daha öncesinde %75 civarlarında olan kaçak elektrik kullanım miktarı giderek düşüyor. Bölgedeki kaçak elektrik kullanım oranını düşürmek için milyarlarca liralık yatırım yapan şirketin büyük bir zarara uğradığı açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK’nın kurallarına uygun bir şekilde yapılan yatırımlarla beraber bölgedeki kaçak elektrik kullanım oranının yüzde 60’a kadar düşürüldüğü belirtildi. Buna rağmen oranın hala yüksek olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Belirli aralıklarla çeşitli bölgelere denetim çalışmaları amacıyla gönderilen kaçak elektrikle mücadele ekipleri birçok kez saldırıya uğradı. Yaşanan son saldırı olayı Mardin’in Kızıltepe ilçesinden gelirken, artık çalışanlar bölgeye gitmekten korkar oldular.

Toplamda 18’i tarımsal sulama 35’i ise mesken olmak üzere 53 abonenin bulunduğu Çetinler köyünde tüketilen elektriğin neredeyse küçük bir ilçenin tüketimine eşit olduğunun, bunun da yüzde 90’ının kaçak kullanıldığının tespit edilmesi üzerine, Dicle Elektrik Enerji Kayıpları birimi bölgeye dikkatini çevirdi. Köyün toplam ödenmemiş elektrik borcunun 2.5 milyon Türk Lirası olduğu tahmin edilmekte. Bu para ile bölgeye elektrik alt yapısı daha uygun hale getirilebilir veya çeşitli demografik yatırımlar yapılabilirdi.

Bölgeye gelen kaçak elektrikle mücadele ekiplerine defalarca taşlı ve sopalı saldırı düzenlendiği belirtildi. Buna önlem olarak ekiplerin yanında giden jandarma ekipleri de ne yazık ki yeterli gelmiyor. Gözler ise şimdi şirkette. Şirketin bölgedeki kaçak elektrik kullanımı ile nasıl mücadele edeceğini merakla bekliyoruz.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu