Sağlık

Mantar Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mantar hastalığı: Kaşıntı ve kızarıklık yapan bir deri hastalığıdır. Önce kaşıntı olur sonra yanma acıma hissi olur. Erken müdahale edilirse çabuk iyileşir. Fakat tedaviye geç başlanırsa iyileşmesi yıllar sürebilir.  Daha çok parmak arası, kulak, genital bölge gibi nemli kalan yerlerde olur ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır.

Mantar Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

 Mantar Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Mantar hastalığından korunmak için ayaklar eller yıkandıktan sonra kurulanmalıdır. Hiçbir parmağın arası ıslak bırakılmalıdır. Hava alan ve deri olan ayakkabılar kullanılmalıdır. Ayakkabılar havalandırılmalıdır. Mümkünse iki gün üst üste ayakkabı giyilmemeli ikinci gün farklı bir ayakkabı giyilerek ayakkabı havalandırılmalıdır. Asla başkasının ayakkabısı giyilmemelidir. Havuz, hamam gibi yerlerde mutlaka terlik kullanılmalıdır. Başkasının eşyası kullanılmamalıdır. Bir yerinizde özellikle de ayak ve ellerde yaralar çıktıysa hemen müdahale edilmelidir. Mümkünse böyle bir durumda yara temizlenerek iyileşmesi sağlanmalıdır. İyileşmezse doktora başvurulmalıdır.

[irp]

Mantar Hastalığında Neler Yapılabilir?

Mantar Hastalığında Neler Yapılabilir

Mantar hastalığı olduğunuzda mantar nerede tutunduysa orada oluşur. Derinleşerek ve büyüyerek artar. El, ayak parmaklarında, kulakta, genital bölgede mantar oluşur. Mantar olan yeri temiz tutmak gerekir. El ve ayak parmaklarında oluşan mantarlar için o bölgeleri kuru tutulmalıdır. Kulağımızda varsa kulak hiçbir cisimle karıştırılmalıdır ve banyo yaparken kulak pamuk ya da kulak tıkacı kullanılarak suyun girmesi engellenmelidir. Kulak çöpü kullanıyorsak aynı çöp iki kulakta da kullanılmalıdır. Genital bölgede oluşan mantar içinde o bölge temiz tutulmalıdır. İyi bir zeytinyağlı, ardıç katranlı bir sabunla ya da piyasada bulunan genital bölge temizleme jeliyle yıkanarak kuru tutulmalıdır. Mantar hastalığının belirtilerini görür görmez nerenizde olursa olsun hemen doktora başvurmak gerekir. Çünkü çok çabuk ilerler ve böyle bir durumda iyileşmesi çok daha uzun sürer. Doktorun vereceği kremler bu hastalığı çabucak iyileştirir. Hastalığın ilerlediği durumlarda ilaçlar genital bölge için antibiyotik fitiller hastalığın iyileşmesini sağlar. Asla kulaktan dolma ilaçlar kullanılmamalıdır. Bitkilerden de yararlanılacaksa işin eğitimini almış ya da tecrübe kazanmış bir aktardan yardım alabilirsiniz antiseptik solüsyonlarda mantar hastalığına iyi gelebilir, ama mutlaka işin uzmanından öneri almak gerekir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu