Doğa - ÇevreListeler

Malezya Gezi Rehberi

Bazı Malezya gezi rehberi kitaplarında Malezya Asya’nın kalbi olarak tanımlanır. Bozulmamış doğası, El değmemiş plajları, zengin bir etnik kültürü yaşatan halkı ve modern turizm ve tatil seçeneklerinin bulunduğu dünyada sayılı olan ülkelerin başında Malezya geliyor denebilir. Ayrıca Güney Asya’nın en çok turist çeken bölgesidir.

Yıl boyu tropikal iklime sahip olan Malezya 130 milyon yıllık yağmur ormanları, dünyadaki en büyük kireç taşı mağarası, Güney Asya’nın en büyük dağı olan Mount Kinabalu dünya klasmanında dalış merkezleri ve ormanlarında soyu tükenme durumunda olan 286 canlı çeşidi, orangutan ve kaplanları olan bu ülke gerçek anlamda gidilmeye ve gezilmeye değer bir ülkedir.

Malezya adaları denizin berraklığı, bembeyaz kumsalları ile tam bir tatil cennetidir. Ülkenin başkenti olan Kuala Lumpur’un şehir merkezi düşünülenden çok daha modern bir şehirleşme görüntüsüne sahiptir. Buradan sıkıntı çekmeden gidilecek her yere metro ile ulaşım sağlanmaktadır. Kuala Lumpur Asya’nın en kozmopolit olan yeridir. Bir çok renkli kültürlerin bir arada olduğu bu şehirde yüksek gökdelenler, gösterişli büyük alışveriş merkezleri, Çin ve Hint mahalleleri ve camilerin ihtişamı ile dikkatleri çekiyor.

Malezya’ya Nasıl Gidilir?

Malezya'ya Nasıl Gidilir?

Malezya’ya gitmek isteyen gezi severler THY, Malaysia Airlines, Etihad Airway ile İstanbul-Kuala Lumpur arası uçak seferleri bulunuyor. Yolculuk yaklaşık 10-11 saat gibi bir süreyi buluyor diyebiliriz. Ayrıca aktarmalı olan birçok seferlerde mevcuttur. Ayrıca en önemli nokta Malezya’ya vizesiz olarak gidilebiliyor olmasıdır.

Malezya’da Ne Yenir?

Malezya'da Ne Yenir?

Malezya’da pirinç ile yapılan yemeklere sık rastlanır. Ayrıca kuzeyinde Çin ve Tayland olması nedeni ile noodle (makarna çeşidi) ve birçok hamur işlerini malay mutfağında bulmak kolaydır. Burada en çok tercih edilen yemek çeşidi ise satay dedikleri mangalda tavuk, sığır ve koyun etlerinin harika ve değişik soslar ile sunumu oluyor. Malezya Müslüman ülke olması nedeni ile et yemeği kültüründe Türk mutfağından çok farklı değildir.

Langkawi Island Beaches

Langkawi Island Beaches

Langkawi

Langkawi

Cameron Highlands

Cameron Highlands

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu