Kimdir?

Malcolm X Kimdir?

Malcolm x 19 mayıs 1925 te dünyaya Omaha şehrinde gelmiş ve 21 şubat 1965 te suikasta uğrayarak öldürülen siyahi halkın savunucusu ve siyaset adamıdır.

Amerikanın bir siyah mahallesinde ilk öğretimine başlayan malcolm x ilk öğretimini bitirdikten sonra üniversiteye çok gitmek istese de gidememiştir. Erken yaşta çalışmaya başlaya malcolm x’in yolu harleme uzanır. Hapishaneye girer. Kendi deyimiyle üniversiteyi harlemde tamamlayıp, doktorasını ise hapishanede tamamladığını sık sık ileten Malcolm x hapishane yıllarında kitapları tek tek okuyup kendini geliştirmiştir. Hapishanedeki geçirdiği zaman için ” bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa gideceği en iyi yer hapishanedir, üniversiteden sonra.” diye belirtmiştir.

MalcolmX kimdir? Hayatı

7 yıllık hapishane hayatından sonra Harlem’e eskisi gibi serseri olarak değil bu sefer büyük islam temsilcisi olarak dönmüştür.

Asıl ismi Malcolm Little olan Malcolm soyismini değiştirerek X yapmıştır. Elijah Muhammed’in liderliğini yaptığı siyah müslümanlar hareketine katılan Malcolm X ile bu gurup çok kuvvetli bir grup olmuştur. Daha sonra Elijah Muhammed ile Elizajın zina yapmasından ötürü bu ikilinin yolları ayrılmıştır.

Gerçek müslümanlığın Elijah muhammedten uzak olduğunu düşünen malcolm x Hac ibadetini yapmaya karar vermiştir. Gerçek islamı kavrayabilmek için Hacca giden Malcolm x, hacca gittikten sonra gerçek islamı tanımış ve Elijah Muhammed‘ten farklı olduğunu görmüştür. Hacca gittikten sonra soy ismini El-şahbaza çevirdir.

Siyah müslümanlar ile birlikteyken Elijah Muhammed in ırkçı olan düşüncelerinden etkilenen Malcolm X artık düşüncelerini değiştirerek kendini islamın ırkçılığıa karşı ve sömürgeciliğe karşı mesajını düm dünyaya duyurmak istemiştir. 1965 yılında bu konuları anllatığı bir toplantıda vurularak öldürülmüştür.

Bir gün konuşma yaparken, bir kişinin ellerini cebimizden çek zenci demesi ve Malcolm X i vurması bir oldu. O anda başka yerlere koğuşlanmış arkadaşlarının da vurmaları ile Malcolm x tam 16 yerinden vurulmuştur. Kısa süre sonrada hayatını kaybetmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu