Faydalı BilgilerYeme - İçme

Makarna Kilo Yapar mı?

Makarna hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çok sevilen ve sıklıkla tüketilen bir gıdadır. Durum buğdayından üretilen makarna karbonhidrat sınıfında değerlendirildiği için kilo yapmaya yönelik etkileri çok fazla olan besin gruplarından birisinde yer almaktadır. Makarnanın tüketimi her zaman fazla kilosu olan ve diyet yapan kişiler tarafından ölçülü olarak yapılması gerekmektedir. Fakat tamamen kilo yapıyor diye diyet yapanların kendilerini makarna yemekten soyutlaması da normal değildir. Ölçüsünde tüketilen makarnanın diğer gıdalardan daha fazla kilo yaptığını söylemek de yanlış olur.

1 porsiyon tereyağlı ve domates soslu makarnanın kalori miktarı 230 kaloridir. Bir porsiyonda kalındığında diyet yapan bir kişinin bu kadar kalori değerinde olan bir yemeği tüketmesinde sakınca yoktur. Fakat porsiyon değeri yükselen makarna kilo yapabilir. Akşam yemeğinde değil de diyet yapanların makarna tüketmek istiyorlarsa öğle yemeklerinde tüketmesinde fayda vardır.

makarna kalori

Daha Doğru Makarna Tüketimi

  • Sebzeli olarak yapılan makarnaların kalori değerleri bir miktar daha düşmektedir. Makarna içerisine sebzeli makarna yapabilmek için domates, salatalık, bezelye ve yeşillik eklenebilir.
  • Yoğurt ile tüketildiğinde makarna her zaman sade olarak tüketilen makarnadan daha fazla tokluk hissi verir.
  • Akşam yemeklerinde makarna tüketilmek isteniyorsa diyet yapan kişiler akşam yemeklerini biraz daha saat olarak öne çekmeleri gerekir. Akşam 7’den sonra makarna yemek kilo fazlalığı daha kolay yapmaktadır.
  • Makarna seçimi yaparken sade makarnalar yerine kepekli olan makarna seçimi yapıldığında makarnanın kalori değeri biraz daha düşmektedir.
  • İçerisine ayçiçeği yağı yerine zeytinyağı eklenmiş olan makarna hem besleyici hem de bağırsak hareketlerin daha çok hızlandırıcı hale gelir bu nedenden dolayı makarna içinde kullanılacak yağ tereyağı ve ayçiçeği yerine zeytinyağı olmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu