Yeme - İçme

Macaron Nedir, Tarifi, Hazırlanışı, Malzemeleri

MACARON NEDİR?

Macaron adını ilk defa duyanlar için macaron nedir sorusuna cevap vereceğiz. Her ne kadar adı itibariyle makarnayı hatırlatsa da aslında kendisi bir kurabiye çeşididir. Fransız menşeili olan bu kurabiye hem renkli görüntüsü hem de tadı ile herkesi büyülemektedir. Bizler de bu sebeple sizlere yazımızda macaron tarifini paylaşacağız. Böylelikle sizler de evinizde kendi imkanlarınız ile bu enfes lezzeti yapabileceksiniz. Eğer sizlere zahmetli gelirse yazımızın sonunda nereden alabileceğinizi fiyatlarının nasıl olduğu konularında da bilgilendirmelerde bulunacağız. O halde buyurun birlikte inceleyelim.

MACARON TARİFİ

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi macaron yapışı da farklıdır. Ancak biz sizlere evinizde yapabileceğiniz basit bir tariften bahsedecek ve sizler de kolay bir şekilde uygulayabileceksiniz. Bu kapsamda ilk olarak malzemeleri sayalım. Macaron malzemeleri şunlardır:

  • Badem tozu (badem unu)
  • 5 su bardağı pudra şekeri
  • 3 yumurta
  • 3 çay bardağı şeker
  • Su

Görüldüğü üzere malzemeler her evde bulunacak cinsten malzemelerdir. Ancak kurabiyenin kıvamını tutturmak malzemeleri tedarik etmekten çok daha zor olmaktadır. Bu sebeple her hususa özel olarak dikkat etmeniz gerekmektedir.

MACARON YAPILIŞI

Malzemeleri saydığımıza göre yapılışına geçebiliriz. İlk olarak yapmanız gereken badem tozu ile pudra şekerini karıştırmak olmaktadır. Bu iki malzemenin birbirine iyice karışması gerekmektedir. Bu kapsamda blender kullanmanız sizler için isabetli olacaktır. Genellikle fotoğraflarda gördüğünüz renkli kurabiyelerden elde etmek istiyorsanız bu durumda gıda boyası kullanmanız gerekmektedir. Bu boyayı da karıştırma aşamasında eklemeniz gerekmektedir. Ancak doğal olmasını istiyorsanız bu durumda macaron malzemeleri içerisine doğal meyve suları konsantrelerinden ekleyerek renklendirme yapabilirsiniz. Ancak bu durumda kıvamını tutturmak biraz zor olabilecektir.

İkinci aşama olarak kaynamış şekerli su elde etmeniz gerekmektedir. Kaynamaya başladıktan sonra bir müddet daha bekleyerek yüksek sıcaklığa ulaşmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu arada yumurta akını da ayrı bir kap içerisinde iyice çırparak kar kıvamına getiriniz.

Daha sonra iyice kaynamış olan şerbeti iyice çırpılmış olan yumurta akı üzerine dökmeniz gerekmektedir. Ancak bu dökme işlemini yavaş yavaş yapmalısınız. Çünkü yumurta akının şerbeti iyice yemesi gerekmektedir. Parça parça dökeceğiniz şerbet tamamen emildikten sonra spatula kullanarak bu yumurta akını ilk olarak yapmış olduğumuz karışıma yedirmeniz gereklidir. ilk karışımdan kasıt badem tozu ile pudra şekeri karışımıdır.

Macaron Nedir, Tarifi

Böylelikle macaron hamuru oluşturulmuş olmaktadır. Bu hamuru artık fırın tepsisinin üzerine sıkabilirsiniz. Sıkma işlemini yapabilmek için krema torbasından destek alabilirsiniz. kurabiyeler arasında yeteri kadar boşluk bırakmayı da unutmayınız. Zira piştikçe kurabiyeler daha da büyüyecektir. 2-3 santimlik boşluklar yeterli olacaktır.

Bir diğer önemli husus ise yağlı kağıt kullanmaktır. Aksi takdirde kurabiyelerin altı yapışıp yanacaktır. Hazırladığınız tepsiyi 120 derecelik fırına koyarak pişirmeye başlayabilirsiniz. Pişirme süresi ise yarım saattir.

Krema Hazırlama

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tariflerin tamamı kurabiyesini yapmak içindi. Ancak macaron kremalı bir kurabiye olduğu için arasına kurabiye de yapmak gerekmektedir. iki kurabiyenin arasına krema sürülerek kurabiye kemale erdirilmiş olacaktır. Bu kapsamda macaron krema hazırlanışı hakkında da sizlere bilgi vereceğiz. İlk olarak bitter çikolata ile kremaya sahip olmanız gerektiğini ifade edelim. bitter çikolata 100 gram krema da 200 gram kadar olursa yeterli olacaktır.

Hazırlanan 200 gramlık kremayı sos tenceresinde kaynayana kadar ısıtmak gereklidir. kaynadıktan sonra ise ocağı kapatarak ufaladığınız çikolata tanelerini krema üzerine ekleyebilirsiniz.

Ardından da iyice karıştırarak homojen bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Ardından da biraz ılıdıktan sonra buzdolabına koyarak kıvamını bulmasını sağlayabilirsiniz. Yarım saat dolapta bekleyen krema yoğunlaşacak ve oldukça güzel bir kıvama kavuşacaktır.

Böylelikle kurabiyeler de piştikten sonra yapmanız gereken kremayı kurabiyelerin içerisine sıkmak ve üzerini de kurabiye ile kapatmaktır. Dolayısıyla kremaların sadece yarısına krema sıkacağınızı unutmamanız gerekir. Boşta kalan diğer yarısı ile de kurabiyenin üzerini kapatacaksınız. Kapatma işlemini yaparken aynı zamanda da kremayı eşit bir şekilde yaymayı da unutmayınız. Bu işlemi de başarı ile tamamladıktan sonra artık lezzetli kurabiyeniz hazır hale gelmiş olacaktır.

MACARON NEREDE BULUNUR?

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz macaron tarifi sizlere bir hayli zahmetli geldi ise bu durumda pastanelerden macaron siparişi verebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki bu ürünü başarılı bir şekilde üretmek zor olduğu için her pastanede bulabilmeniz de mümkün olmayabilir. Dolayısıyla macaron nerede bulunur sorunuza net bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Bunun tek çaresi pastaneleri gezmek olacaktır.

Ancak bu noktada da bir hususa dikkat çekmek gerekir. Bu kurabiyelerin renk kazanması için gıda boyaları kullanılmaktadır. Bu boyalar da doğal olmadıkları için sağlığa zarar verebilmektedir. İşte bu sebeple son derece dikkatli olunması ve gerekmedikçe de bu yönteme başvurulmaması gerekir. Bu kapsamda renksiz olanların tercih edilmesi de mümkündür. Bununla birlikte doğal yöntemlerle elde edilen gıda boyalarının kullanıldığını ifade eden pastaneler var ise bunları da tercih edebilirsiniz.

MACARON FİYATI

Son olarak macaron satın almak isteyenler için de fiyatlarına değinmek istiyoruz. Makaron kutu halinde satılmaktadır. Bu kutular içerisinde yer alan kurabiye sayıları da kutuya göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak verecek olursak bir kutu içerisinde 6, 10, 20, 40 gibi çeşitli sayılarda kurabiyeler bulunmaktadır. Dolayısıyla da macaron fiyatı bu sayılara göre değişiklik arz etmektedir. Bununla birlikte üreticinin marka durumuna göre de fiyatlar değişebilmektedir. Ancak genel olarak bir fiyat belirleyecek olursak 10’lu macaron kutusunun fiyatı 30-40 TL arasında değişiklik arz etmektedir. Eğer 40’lık bir kutu alacaksanız bu durumda da 140-160 TL arası bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Bu fiyatlar ışığında değerlendirecek olursak evde yapmak çok daha avantajlı olmaktadır. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bu kurabiyenin kıvamını tutturmak hayli zor olmaktadır. dolayısıyla kendinize güveniyorsanız evinizde bu kurabiyeleri yapmak son derece mantıklı olacaktır.

En Güzel Hediye

Macaron renkli görüntüleri ve lezzetli tatlarıyla oldukça güzel bir hediye özelliği taşımaktadır. Bu sebeple sizler de arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı ziyarete giderken bu kurabiyelerden satın alabilir ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu sayede ağzınız tatlanacak ve keyifli atıştırmalıklar yiyeceksiniz.

Bir Fransız tatlısı olmasına rağmen damak tadımıza hitap eden bu kurabiyeleri internet üzerinden de sipariş edebilirsiniz. Ancak bu durumda en kısa süre içerisinde kargo ile göndereni tercih etmek gerekecektir. Zira bu kurabiyelerin bayatlaması söz konusu olabilecektir. İşte bu sebeple size en yakın pastaneden bu kurabiyelerden almak en mantıklısı olacaktır.

Ancak yukarıda tarif ettiğimiz şekilde sizler de bu kurabiyeleri evinizde yapabilirsiniz. ilk denemenizde belki kıvam tutmayabilir ancak alıştıkça zamanla çok lezzetli kurabiyeler çıkarabilmeniz mümkün olacaktır. Üstelik bu kurabiyeler görsel olarak çocuklara da hitap edeceği için onlara da yedirebilirsiniz. Üstelik ev yapımı olduğu için de daha sağlıklı olacaktır.

İşte macaron gibi tarifleri kaçırmamak ve sürekli olarak gelişmelerden haberdar olmak için sizler de sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede sevdiklerinizle birlikte eğlenceli ve lezzetli yolculuklara yelken açabilirsiniz. Bunda az da olsa bizlerin payının olması da son derece memnuniyet verici olmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu