EDİTÖR BAŞVURU
Kültür - Sanat

Macarena Dansı

Macarena Dansı doksanların en popüler danslarından birisiydi, bu dans yıllar boyunca oldukça fazla sevildi ve birçok kareografide kullanıldı...

Macarena Dansı

Eski zamanlara bakış açımızda her şey zaman ilerledikçe değişmekte ve sanki yenilenen her olayda bir eski Nostalji haline gelen durumlarda özlenerek bizlere daha hoş daha güzel gelebilmektedir. Bu gibi durumlar sadece teknoloji yada oyunlar ile sınırlı değildir. Zaman içerisinde birçok yenilikler geldi ve halende gün geçtikçe değişmektedir. Bunlardan en başta gelenler ise Müzik. Müzik keyfimiz müzik dinleme alışkanlıklarımız bile zaman geçtikçe değişmektedir. Çünkü teknoloji ilerledikçe daha çok makine müzikleri olarak kısaca sınıflandırdığımız daha çok Bilgisayar üzerin de yapılan düzenlemeler ile tonlar tınılar dahi değişmiştir. Buna tekabül dans figürleri de değişikliklere sebep vermektedir.

Özellikle son zamanlarda robot gibi dans edenler ve bu dansı herkes tarafından da sevilerek deneyenler hayli çoğalmıştır. Bizim zamanımız da en büyük ses getiren danslardan birisi de Macarena Dansı olmuştur. Evimizde, doğum günlerin de, partiler de hatta düğünlerde dahi bu dans mutlaka olurdu. Yediden yetmişe herkesin denediği bir dans figürleri olan Macarena Yapımcısı Ros del Rio tarafından tüm dünyaya aşılandı ve dönemim en çok ticari kazanç sağlayan yapımcılar içerisinde de yer aldı. Dönemin yapımcısı Ros del Rio İspanya başta olmak üzere bütün Dünya da en çok hit sağlayan bir şarkıyı dans sayesinde sevdirdi ve hepimizin hafızasına yer edildi. Bizde evde kuzenlerle ablamla bu şarkıyı dinler evinde içinde kalkar hepimiz Macarena dansı yapardık ve her şaşırdığımız da kahkalara boğularak eğlenirdik.

Zamanın mahalle büyüklerimiz de mahalle de bu şarkıyı dinler grup halinde dans ederlerdi oldukça başarılı dans grupları oluşturan abilerimiz ablalarımızı bizlerde şaşkınlıkla izler onlara katılırdık böylelikle dans grubu daha da genişlemiş olur eğlence daha yüksek bir hale gelirdi. 1990 yıllarının en popüler ve en çok sevilen dansı olarak kayıtlara geçmiştir. Aynı zamanda Lamba dansı da bir önceki yılları da ele alırsak tıpkı Macarena dansı gibi oldukça popüler bir dans olmuş tüm dünya televizyonları ve radyolarda aylarca konu olarak ele alınmıştır.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu