Faydalı BilgilerListeler

Louis Pasteur Hakkında Bilgiler

Fransız bilim adamı, kimya ve biyoloji alanında yaptığı çalışmalarla adını duyurmuştur. Bin sekiz yüz yirmi iki yılında doğmuştur. Çeşitli okullarda öğrenim görmüş, bin sekiz yüz kırk üç yılında Ecole Normale Superieur yüksek okuluna girmiş ve buradaki eğitimini tamamlamasının ardından, okulda yaptığı çalışmalar sonucunda, okulun araştırma bölümü başkanlığına getirilmiştir.

İlk çalışması tartarik asidin billurlarını incelemesidir. Hemen ardından mayalar üzerine bir çalışma yapmıştır. Amonyum tartaratın çok küçük mantarların etkisiyle mayalandığını ortaya çıkarmıştır. Bin sekiz yüz elli dört yılında Lille Fen Fakültesinde dekan olarak çalışırken bira sanayisini incelemiş ve mayalanma olayıyla ilgili çalışmalarını sürdürmüştür. Yaptığı bu çalışmalar sonucunda mikrobiyoloji ortaya çıkmış  ve mikrop kavramı tıp tarihindeki yerini almıştır. Pasteur mikropların varlığını ortaya koyarak bunlarla mücadele edilmesi gerekliliğini ispat etmiştir.

Pek çok hastalık mikrobunu incelemeye alan Pasteur, bu çalışmaları sırasında aşıyı bulmuştur. Hafifletilmiş mikropların vücuda verilmesiyle ilerde doğabilecek kötü sonuçların önüne geçmenin mümkün olabileceğini saptaması onu tarihe geçirecek en önemli çalışmasının başlangıcı olmuştur.

Pasteur’u unutulmaz kılan kendisine getirilen, kuduz bir köpek tarafından ısırılmış olan bir çocuğu kuduz aşısıyla aşılayarak yaşamını kurtarmasıdır. Günümüz düşünüldüğünde bugün de aşıdan başka bir çaresi bulunmayan kuduz hastalığından kurtulabilmek için düzenli bir şekilde aşı yapılması gerekmektedir. Gerek hayvanları bu hastalıktan korumak için gerekse kuduz bir hayvan tarafından ısırılan bir insanın da hastalığa yakalanmaması için bu aşıyı mutlaka yaptırması gerekmektedir. İnsanlık bu anlamda Pasteur’e çok şey borçludur. 

Ayrıca onun temiz, alçak gönüllü ve çıkarsız kişiliği tüm dünyaya örnek teşkil etmektedir. Bin sekiz yüz doksan beş yılında yaşamını yitirmiştir. Kuşkusuz Pasteur dünyanın en iyi bilim adamları arasında yer almayı sonuna kadar hak etmiş bir insandır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu