Faydalı BilgilerListeler

Lohusa Döneminde Diyet Yapmanın Önemi

Hamilelikte Cevap Aranan Sorular

 Hamilelikte Cevap Aranan Sorular

Her kadının hamilelik sürecinde aklını kurcalayan, bu güzel varoluş hikayesini içsel olarak gölgeleyen bir endişedir beslenme ve kilolar. Hamile anneler aklındaki soruların cevaplarını ararken çevredeki insanların da anneye merakla yönlendirdikleri sorudur ‘Kaç kilo aldın’ sorusu. Sorularla başlayan ve kolayca bitirilemeyen bir serüven bu…

Hamilelikte Cevap Aranan Sorular

  Her anne adayı bedeninde büyüttüğü o minik kalbi ruhuyla besler önce. Hayatın gereklilikleri ve doğanın kanununa uygun olarak beslenme şekline de dikkat etmesi gerekir elbette. Minik mucize gün geçtikçe büyür ve bu süreç annenin de ruhen ve bedenen büyümesine olanak sağlar. Annenin büyüyen bedeni bir varoluşun kaynağı, aynı zamanda en büyük endişelere gebedir. ‘Kaç kilo alacağım’, ‘Aldığım kiloyu nasıl vereceğim’, ‘Doğumda kaç kilo gider‘ ve çevrenin de katkılarıyla bunun gibi onlarca soru… Anlaşıldığı gibi bu dönem bir sorular silsilesi, endişeler bütünü, heyecan ve sevginin yüceliğine biraz tuz biber katan, önem arz eden konular…

Lohusalık Döneminin Tatlı Telaşları

  Uzun bir hamilelik serüveni sonrası kucaklayıp kokladığı, güç aldığı bebeğiyle elbette ki ayağa kalkacak, irade ve kararlılıkla bütün kiloları vermek için o adımı atacaktı lohusa dönemindeki tüm anneler. Anne olmak başlı başına bir azim ve kararlılıktı. Doğumdan sonra oğlum 8 aylık olduğunda 35 kilo veren bir anne olarak içtenlikle söylemeliyim ki istediğiniz bu kilolardan kurtulmanın en büyük adımı başlamak ve bitirmeye aday olmaktır. Herkesin yapısı farklı dediğinizi duyar gibiyim bunun için size herkesin yapısına uygun diyet olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. 

Vücut Dengesini Sağlamak

  Hamilelik kilosu diye bir olayın olduğunu 2 haftada verdiğim 7 kilo ile teyit eden bir anne olarak, bu durumu avantaja çevirmenin zevkini yaşamak için beklememek gerekiyor diye düşünüyorum. Aç kalmadan, ara öğün atlamadan, sık sık yemek yemek vücut biyolojinizi öyle bir düzene sokuyor ki zaman içinde bu kadar gram, şu kadar kilo verdim diye tahminlerde bile bulunabiliyorsunuz. Herkes her şeyi yapamayabilir fakat gerçekten isteyen herkes istediği her şeye ulaşabilir. Azim başarıyı, başarı hazzı, haz mutluluğu getirir. Aklına koydun mu istediğini dünyanın en paha biçilmez coğrafyasına da gitsen, onu düşünür, onu yaşar, ona koşarsın. 

İlgili Yazılar:

Hamilelikte yaşanan problemler

Lohusa dönemi diyet tavsiyeleri

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu