Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Lohusa Dönemi İçin Egzersizin Önemi

Bizlere bu yazımızda lohusa döneminde egzersizin önemi ve nasıl egzersiz yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlıklı bir gebelik geçiren ve sonucunda bebeğini kucağına alan anneler için artık lohusalık dönemi başlar. Lohusa dönemi bir annenin hamilelikte aldığı kiloları atabilmesi ve hamilelikten önceki haline kavuşabilmesi için çok önemlidir. Bizde sizlere yazımızda lohusa döneminde egzersizin önemi ve nasıl egzersiz yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

LOHUSA DÖNEMİNDE EGZERSİZ

Lohusa döneminde egzersiz yapmak istiyorsanız ki sağlığınız için egzersiz yapmanız çok önemlidir. Egzersiz programının hazırlanması sırasında doğumun nasıl yapıldığı çok önemlidir. Normal doğum yapmış bir anne doğumundan birkaç hafta sonra egzersiz yapmaya başlayabilir. Fakat sezaryen ile doğum yapan yeni annelerin egzersiz için biraz beklemeleri gerekiyor.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü bazı gebeliklerden sonra birkaç ay egzersiz yapılması yasak. Bu yüzden egzersiz yapmaya uygun olup olmadığınıza en iyi şekilde doktorunuz karar verebilir.

LOHUSA DÖNEMİNDE EGZERSİZ

NEDEN EGZERSİZ YAPMALIYIM?

Lohusa dönemi sırasında egzersiz yapmanız bebeğe uyumunuzu arttıracak ve daha hareketli olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu dönemde egzersiz yaparak yorgunluk ve uykusuzluk ile de baş edebilisiniz. Unutmayın mutlu bir anne olabilmeniz için sağlıklı bir anne olmanız gerekir. Sağlıklı bir birey ise sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile olur.

LOHUSAYKEN EGZERSİZ YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

LOHUSAYKEN EGZERSİZ YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Lohusa döneminde egzersiz yapmanın birçok faydası vardır. Gelin hep beraber bu faydalara bakalım:

-İlk olarak lohusa döneminde egzersiz yaparak hamilelik süresince çalıştıramadığınız kaslarınızı çalıştırarak güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

-Hamileliğiniz boyunca karın kaslarınızda gerilmeler meydana gelecektir. Loğusa döneminde egzersiz yaparak karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

-Vücudunuzda kalan fazla yağ ve kiloları egzersiz ile kolay bir şekilde atabilirsiniz. Özellikle bu dönemde yüksek kardiyo da yapabildiğiniz için kiloları atmanız daha kolay olacaktır.

-Lohusalık döneminde hormonsal değişimler meydana gelecektir. Bu durum psikolojinizde de bazı değişimlere yol açabilir. Egzersiz ile bunalımlarınızdan ve streslerinizden kurtulabilirsiniz.

-Doğum sonrasında çoğu kadında bel ve bacak ağrıları görülmektedir. Egzersiz bu ağrılarınızın dinmesine ve azalmasına yardımcı olacaktır.

-Göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca büyümüştür ve doğumdan sonra bebeğinizi emzireceğiniz için bazı şekil değişimleri yaşanabilir. Egzersiz yaptığınız takdirde bu değişimler en aza inecek ve göğsünüz eski formuna kavuşacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu