Evde Nasıl Kefir Yapabiliriz?

Kefirin Yapım Aşaması
pomeranian boo fiyatları

Kefir saymakla bitmeyen faydaları olduğu bilinen fermente bir süt ürünüdür. İsteyen evde kendi içebileceği kefiri kolaylıkla yapabilir.

Kefir krema kıvamında, hafif ekişimsi tadı olan fermente bir süt ürünüdür. Öncelikle kefir için gerekli olan malzemeleri elde etmek gerekiyor. Peki evinizde kolaylıkla yapabileceğimiz kefir için hangi malzemelere ihtiyaç var?

İşte Kefir için gerekli malzemeler;

Kefir Taneleri

Kefir taneleri

Kefiri mayalamak için 15-20 gram kadar kefir tanesi gerekiyor.

Plastik Süt Süzgeci

Plastik Süt Süzgeci

Kefiri süzmek için plastik süt süzgeci kullanılır. (Kesinlikle metal süzgeç kullanılmamalıdır.)

Tahta Kaşık

Tahta Kaşık

Kefiri yapım aşamasında kullanmak için tahta kaşık.

Cam Kavanoz

Cam Kavanoz

Kefir yapmakta kullanılacak sütü içine koymak için temiz bir cam kavanozuna ihtiyaç vardır.

Çiğ Süt

Çiğ Süt

Bir sütçüden temin edebileceğiniz 1 litre pişmemiş çiğ süt kullanılır. Çiğ süt temin etme imkanı olmayanlar pastörüze süt kullanabilirler.

Ayrıca Bknz.  Kalamar Tava Tarifi

Kefirin Yapım Aşaması

Kefirin Yapım Aşaması

Süt sıcak ise 25 derecelik bir ısıya inmesi beklenir. Sonra süt cam kavanoza aktarılır. Soğuk olan sütü ise oda sıcaklığına geldiğinde mayalayabilirsiniz.
Önceden temin edilmiş olan kefir taneleri, pilastik süt süzgeci yardımıyla süzülmelidir. Süzdüğünüz kefir tanelerini kesinlikle yıkamıyorsunuz.  Bir tahta kaşık  yardımıyla kefir taneleri süte ilave edilir. Kavanozun kapağı kapatılarak bir havlu ile sarılır. Karanlık bir dolapda  8 ila 24 saat bekletilir. Daha yoğun bir ekşimsi tat istiyorsanız kefirin bekleme süresini 2 güne çıkarabilirsiniz.

Kefir Hazır Olduktan Sonra

Mayalanma süreci tamamlanan kefir, tekrar bir plastik süt  süzgeci yardımıyla geniş bir kaba süzülür. Süzülen kefiri cam bir kavanoz içerisinde, buzdolabında bir kaç gün muhafaza ederek afiyetle tüketebilirsiniz.