Çocukken En Sevdiğimiz 10 Oyun

pomeranian boo fiyatları

Çocukken en çok oynadığınız oyun hangisi? Bu listeyi tüm çocuklara ve içindeki çocuğu kaybetmemişlere ithaf ediyoruz.

Beş Taş

Beş Taş oyunu

Yeni nesil çocukların uygun taş bulma sıkıntısı yaşayacağından oynamakta zorluk yaşayacağı, yetenek gerektiren bir oyundu.

Dokuz Aylık

Dokuz Aylık oyunu

Oldukça ağır kuralları ve cezaları olan efsane oyun. Sürekli gol yiyenlerin travmatik bir çocukluk geçirmesine neden olmuş olabilir.

Ayrıca Bknz.  İftar Sonrası Yeni Düzen

İp atlama

İp atlama oyunu

Asla bittiğine şahit olmadığımız sonsuza kadar sürecek gibi dururken bir erkeğin gelip mutlaka bozduğu ve kısa bir kovalamacadan sonra tekrar baştan başlayan kız oyunu.

İstop

istop oyunu

Topu yukarıya fırlatırken bir renk söyleyip bütün çocukların kaçışmasıyla başlayan oyun, söylenen rengi bulup tutmak önemli topla vurulmadan önce.

Futbol

mahalle maçı

Mahalle futbolu, Türkiyenin her yerine yayılmış çeşitli kurallarıyla (atan alır spor, kaleden kaleye gol yok) her çocuğun en sevdiği futbolcuyu seçtiği, bazı futbolcu isimlerinin paylaşılamaması sonucu başlamadan biten üzerine söz edilemeyecek bir oyun. Mahalle arasında oynayan çocuklar yok oldukça futbolda bir endüstri haline gelip sevdiğimiz bir spor olmaktan çıktı.

Ortada Sıçan

ortada sıçan oyunu

Zayıf halkaların ağlaya ağlaya eve gitmesiyle sonuçlanan acımasız ama yine de çok sevdiğimiz oyunlardan biri.

Ayrıca Bknz.  Kadınların Bitmek Bilmeyen Hazırlanma Hikayeleri

Saklambaç

saklambac

Basit bir oyun gözükmesine rağmen içinde strateji, beceri ve kondisyon gerektiren zeka açıcı bir oyundu.

Yakartop

yakartop

Bu kadar basit bir oyunun bu kadar mücadele içinde geçmesi için sadece çocukların oynaması gerekirdi. Öyle de oluyordu zaten.

Yerden Yüksek

Yerden Yüksek oyunu

Mahallede tamamen açık olmayan bir ortamda ortada kalan bir çocuğun diğerlerini ebelemeye çalıştığı, diğerlerinin de yüksek yerlerden zıplaya zıplaya ebenelenmemeye çalıştığı ama en son birinin yeri öpmesi sonucu biten oyun. Öyle bitmezse biri mutlaka akşam ebesi olur eve hüzünlü dönerdi.

İsim Şehir Hayvan

İsim Şehir Hayvan oyunu

N harfiyle hayvan adı bulunamaması sorunsalını yaşatan oyun. Hala düzgün bir cevap bulabilen çıkmadı.