Faydalı BilgilerListeler

Üniversitede İken Yapmanız Gereken 7 Aktivite – Öneri

Hayatın en güzel dönemidir üniversite yılları. O yüzden kıymet bilip iyi değerlendirmek lazım. Daha keyifli bir üniversite hayatı geçirmeniz için size acizane birkaç öneri hazırlamak istedim, üniversite hayatınızda başarılar 🙂

Öğrenci kulüplerine üye olun

Öğrenci kulüplerine üye olun

Birçok öğrenci gibi kulüplere üye olun, fakat sadece olmak için değil. Aktif olarak görev almak, takım çalışmasına yatkınlığımızı artırmak ve sorumluluk sahibi olmak gibi artılar katacaktır size. Asıl önemli olan ki bence en cezbedici tarafı bu, keyifli vakit geçirmek. Çünkü bir kulüpte rol almanız sizi meşgul edecektir ve diğer kulüplerden farkınızı ortaya koyabilmeniz için şahsi olarak sizi araştırmaya ve farklı şeyler ortaya çıkarmanıza sebep olacaktır.

Vaktinizi en çok eğlenmeye ayırın

Vaktinizi en çok eğlenmeye ayırın

İsteseniz de istemeseniz vaktinizin büyük yoğunluğunu eğlenmeye ayıracaksınız. Çünkü üniversiteye hayatı eğitimden daha çok eğlenme odaklı gelişir. Üniversiteyi de keyifli yapan şey bu olsa gerek zaten :).

İngilizcenizi yapabildiğiniz kadar iyi yapın

İngilizcenizi yapabildiğiniz kadar iyi yapın

Çok klişe biliyorum ama olması sizin için artı olmayan, olmaması ise çok büyük eksi olan bi durum bu. İster kursa gidin ister yabancı arkadaş edinin ister yurt dışına gidin ama bir şekilde iyi yapın, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Part time bir işte çalışın

Part time bir işte çalışın

Evet evet part time bir işte çalışın her ne kadar zenginde olsanız paranızda olsa herhangi bir işte çalışın. Çünkü yarın öbür gün çalışacağınız zaman üstünüz sizden bir şey istediğinde yapmak zorunda olmanın ne demek olduğunu öğretir size. Ve alışmak için zamanınız vardır eğer beğenmezseniz ben işi bırakıyorum deyip işi bırakabilirsiniz. Ama iş hayatında aynı şekilde davranma şansınız çok daha düşük olacaktır.

Work & Travel yapın

Work & Travel yapın

Aslında bu bir öneriden daha çok imkanınız varsa yapmanız gereken birşey, eğer yapamayacak durumdaysanız hiç üzülmeyin çünkü üniversitedesiniz ve hala yurt dışına gitme şansınız var. Amerika’da work & travel da hiç fena olmazdı ama.

ERASMUS yapın

ERASMUS yapın

Eğer work & travel yapamayacaksanız hiç üzülmeyin hala şansınız var demiştim ve işte üniversitenin en büyük avantajı ERASMUS. Hibeyi okul verir ve yurtdışında yaşama şansı sizindir. İster gezersiniz, ister eğlenirsiniz isterseniz okula gidersiniz :). Ama bence hayatınızın en güzel döneminde en keyifli 10 ayınız olacağına dair ize teminat verebilirim 🙂 Erasmus’u nerede yapayım diye dert etmeyin biz onuda düşündük ve Erasmusa Gidilesi 10 Ülke listesini sizin için hazırladık.

En sevdiğiniz konu ile ilgili bir tez yazın

En sevdiğiniz konu ile ilgili bir tez yazın

Okulu bitirmek için ne de olsa tez yazacaksınız o yüzden bari sevdiğiniz bir konu ile ilgili bir tez yazında o konuda uzmanlaşma adına bir başlangıç yapmış olursunuz. Bu da size iş başvurusu yaptığınızda belki avantaj sağlar. Ama alakanızın olmadığı bir konuda yazmaya çalışırsanız hem sıkılırsınız hemde daralırsınız, ne gerek var yoktan yere sıkılmaya zaten tez yazmanın kendince bir zorluğu( bir dünya kural kaide vs. uymanız lazım ya ) var.

Ders çalışın 🙂

Ders çalışın :)

Ne yazık ki üniversitenin belkide en çekilmez tarafı ama olsun maksimum dönemde 3 kere çalışsanız yeter 2 vize 1 final :). Okulu da zamanında bitirmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır, çünkü arkadaşlarınız mezun olmuş 1 yıldır çalışıyorken siz hala dersleri verme derdinde iseniz oldukça kötü hissedersiniz.

Herkese başarılar…

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu