Mel Gibson’ın Oynadığı ve Yönettiği Tarih Konulu Filmler

pomeranian boo fiyatları

1. Gallipoli (Gelibolu)

Gallipoli (Gelibolu)

1981 Avusturalya yapımı dramatik-savaş filmidir. film‘de iki Avusturalyalı sporcu gencin I. dünya Savaşı sırasında Anzak birlikleriyle Gelibolu’ya gönderilmeleri ve burada gelişen dostlukları işlenmiştir.

2. Hamlet

Hamlet

Bu yapıt, William Sheakspeare’nin dramatik tiyatro oyunlarından birisi olan Hamlet’in film uyarlamasıdır. Mel Gibson’un oynadığı Hamlet rolü için şu ana kadar ki en iyi Hamlet karakteri yorumları yapılmaktadır.

3. Braveheart (Cesur Yürek)

 

Braveheart (Cesur Yürek)

Cesur Yürek, Mel Gibson’un filmleri arasında en bilineni ve en görkemli olanıdır. Sevdiği kadının kaybı yüzünden bütün İngiltere Krallığı’nı titreten cesur bir kahramının hikayesi filmde anlatılır. Film yarı kurgusal olmasının yanında gerçek bir olayı anlattığı için oldukça etkileyicidir. Filmin yapım yılı 1995’dir.

Ayrıca Bknz.  İzlenmesi Gereken En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

4. The Patriot (Vatansever)

The Patriot (Vatansever)

Film, 18.yy Amerika’sında o dönem İngiliz kolonisi olan şimdiki Amerikan kentlerinin İngiltere’ye karşı olan bağımsız mücadelelerini konu edinir. Benjamin Martin (Mel Gibson), İngilizlerin ilerleyişi ailesinin varlığını tehdit etmeye başlayınca kendisini savaşın içerisinde bulur. Filmin yapım yılı 2000’dir.

5. We Were Soldiers

We Were Soldiers

We Were Soldiers, Türkçesi “Bir zamanlar Askerdik” olan Vietnam savaşını konu edinen 2002 yapımı bir savaş filmidir. Film “Bir zamanlar Askerdik… Gençtik) adlı bir kitaptan uyarlanmıştır. Bu kitapta savaşta yer almış, emekli general Hal Moore ve aynı savaşta gazetecilik yapmış olan Joseph L. Galloway anıları yer almaktadır.

6. Tutku – İsa Mesih’in Çilesi

Tutku - İsa Mesih'in Çilesi

Bu filmin dini yönleri fazla gözüküyor olsa da yine de tarihi filmler alanında değerlendirilebilir. Film, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son 12 saatini konu edinmektedir. Mel Gibson’un yönetmenliğini yaptığı filmin yapım yılı 2004’tür.

7. Apokalipto

Apokalipto

Film, Kolomb öncesi Amerika’da yer alan Mayalar ve onların kültürleri hakkında bilgiler vermektedir.  Apokalipto, Gibson’un yine yönetmen olarak yer aldığı bir filmdir. Filmin yapım yılı 2006’dır.