Gelinlikler Neden Beyaz Renkte Olur?

Gelinlikler Neden Beyaz Renkte Olur?
pomeranian boo fiyatları

Gelinliklerin neden beyaz renkli olduğunu merak edenler için konunun tarihsel gelişimi kısaca anlatılmıştır.

 

Evlenen bayanların en büyük evlilik hayallerinden birisi mutlaka beyaz gelinliği giymektir. Hatta gelinlik seçimi konusunda o kadar titiz olunur ki gelinlik tercih süreci aylar bile sürebilir.

Herkes gelinliğin modeline önem verirken gelinliğin neden beyaz renkli olduğunu kimse düşünmeyebilir.

Günlük hayatımıza yerleşmiş pek çok davranışın kaynağı tarihin derinliklerinden geldiğini biliyoruz ve hatta beyaz gelinliğin renk ilhamı olayını da yine yıllar öncesinde arayabiliriz.

Eski Romalılarda kullanılan gelinliklerin rengi o dönemde sarıydı. Bu sarı renk gelinliklerle birlikte kızlar sarı renkte peçeler takıyordu ki duvak yerine kullanılıyordu. Ortaçağ zamanlarında ise gelinliğin renginden çok tasarımına ve kumaşına daha fazla önem verilmeye başlandı ve zevkine göre farklı tarzda gelinlikler diktirmeye başladı.

Ayrıca Bknz.  Fakirken Zengin Olan Ünlü İnsanlar

Gelinliklerin beyaz renkte olması ise 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda özellikle kraliyet ailesi mensupları düğünlerinde gümüş rengi gelinlikler giyerek soyluluklarını vurguluyordu. Kraliçe Victoria, gümüş gelinlik giyme adetini ilk kez değiştirerek beyaz gelinlik modasını o yıllarda başlattı.

Dönemin ünlü yazarları da beyaz ve tonlarının masumiyeti temsil ettiğini vurgulamasıyla birlikte yeni bir algı olarak gelinlikler beyaz renkte seçilmeye ve üretilmeye başlandı. Ancak o dönemde de gelinlikle ilgili pek çok batıl inanış bulunmaktaydı.

İnanışa göre damat gelini düğünden evvel gelinlikle görmemesi gerekirdi ve gelin düğünden evvel gelinliği hazır olarak giymemesi ya da kızın gelinliği bizzat dikmemiş olmasına inanılıyordu. Bu batıl inanışların bir kısmı ise günümüzde yine de sürmektedir.