Dünyanın en dayanıklı hayvanı minik su ayısı hakkında bilmedikleriniz!

minik su ayısı
pomeranian boo fiyatları

Su ayısı toplu iğne başı kadar minik olsa da hiç bir türün dayanamadığı koşulları rahatlıkla alt edebilecek dayanıklılığa sahiptir.

Canlıların hayatta kalması için suya muhtaç olduğu şu dünyada, bu ufaklık susuz da hayatta kalabiliyor. Vücudunda son kalan eser miktarda suyu tutup kendini kapatıyor ve koşullar normalleşip suya kavuştuğunda her zamanki gibi yaşamına devam ediyor. Hatta tardigrad denen bu ufaklık 120 yıllık uykusu esnasında bir müzeye fosil sanılarak konuyor ve daha rahat sergilenebilmesi için üzerine su döküldüğünde tekrar canlanıyor.

minik su ayısı hakkında bilgiler

Su ayıları sıfırın altında 272 dereceden artı 151 dereceye varan sıcaklık aralığında hayatta kalabiliyor. Bu sıcaklık aralıklarında başımıza gelecek şeyleri rahatlıkla düşünebilirsiniz. Ama su ayıları için bu vız gelir. Çünkü onlar çok daha zor koşullarla başa çıkabilecek kadar dayanıklıdırlar.

Ayrıca Bknz.  Ankara Kedisi Hakkında Bilgiler

Atmosferin 300 katı atmosfer basıncına dayanabilen minik ayıcıkların bu konuda rakibi yok. Onlar bu sayede uzayda da hayatta kalabiliyorlar. Current Biology dergisine göre bir Avrupa uzay aracı olan foton-m3’teki su ayıları uzay boşluğuna bırakılmışlar. Ve tahmin edebileceğiniz gibi hayatta kalmışlar. Bütün canlıları öldürebilecek düzeydeki ultraviyole ışınları ve radyasyon onlara zarar vermeyi başaramıyor.

Bu dayanıklılık abidelerinin varlığından haberdar olunca, dayanıklı olduğunu iddia eden bütün insanlara ‘bir susun’ demek mecburiyetinde kalıyorsunuz. Hepiniz, milyonlarca yıldır hayatta kalmayı başarmış minik ve güçlü su ayılarına artık merhaba diyebilirsiniz. Siz göremeseniz de onlar etrafınızda bir yerlerde yaşıyor ve artık biliyorsunuz.