Hamilelikte Yeşil Çay Kullanımı

pomeranian boo fiyatları

Bazı çalışmalar yeşil çayın özellikle hamileliğin ilk üç ayında fazla miktarda tüketilmesi halinde bebeğin gelişimi için zararlı olabileceğini belirtmektedir. Yeşil çayın genel sağlık açısından faydalarını ortaya koyan bir çok çalışma bulunmaktadır. Ancak bazı gerçekler gözardı edilebilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında fazla miktarda tüketilen yeşil çay folik asit emilimini azaltabilmektedir. Folik asit eksikliği ise bebekte noral tüp defekti olarak bilinen durumun ortaya çıkmasına yol açar.

Gebelik öncesinde ve gebeliğin ilk üç ayında alınması gereken vitaminlerin en önemlilerinden biri olan folik asittir. Folik asit faydası kanıtlanmış olan tek vitamin olarak bilinmektedir. Bu nedenle hamile kalmaya çalışırken ve hamileliğin ilk üç ayında yeşil çay tüketimine dikkat edilmelidir.

Japonya’da hamile kadınların folik asit düzeyleri incelenmiş ve yeşil çay tüketimi ile karşılaştırılmıştır. Fazla miktarda yeşil çay tüketenlerde folik asit miktarı az olarak ölçülmüştür.

Yapılan bir çalışma da ise yeşil çayın folik asit emilimini azalttığı belirtilmiştir. Hem yeşil çay hem de siyah çay içenlerde sadece su içenlere göre folik asit düzeyleri az bulunmuştur.

Günümüzde kabul edilen görüş ise 1-2  bardak yeşil çay içmenin hiçbir zararı olmadığı ancak hamile kalmak isteyenlerin çay tüketimini günde 2 bardak ile sınırlamaları gerektiğidir.

Ayrıca Bknz.  Not nasıl alınır? Not ile ders çalışma?