Gribe Meydan Okuyan 7 Beslenme Önerisi

Gribal enfeksiyona karşı dik durmak istiyorsanız işte size ilaç gibi besinler. Salgınla birlikte iyice artan g

1. C Vitamini İçeren Besinler

Portakal, mandalina, greyfurt, limon, kivi gibi meyveler yüksek oranda c vitamini içerir. Bunları sıkarak taze meyve suyu olarak da tüketebilirsiniz. Bunların yanı sıra başta biber olmak üzere birçok sebze de c vitamini barındırır. Bol bol meyve sebze tüketin.

2. Bitki Çayları

Başta adaçayı olmak üzere okaliptüs çayı, kuşburnu çayı, papatya çayı, ballı zencefilli çay gibi çaylar antioksidan özellikleriyle hastalığa darbe vururlar. Aynı zamanda boğaz ağrınıza da çok iyi geleceğine emin olabilirsiniz.

3. Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak kış aylarında özellikle tüketimini artırmanız gereken doğal antibiyotiklerdir. Çiğ halde tüketmeniz gereken bu ikili bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirirler.

4. Kuruyemişler

Fındık, ceviz ve badem üçlüsü E vitamini deposu olup antioksidan özellik taşırlar. Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip direncinizi artırırlar.

5. Balık

Omega 3 yağ asitleri ve zengin içeriğe sahip olan balık haftada 2-3 kez tüketilmesi önerilmekte. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren balık, hastalığı daha hafif geçirmenizde etkili olacak.

6. Çorba

Özellikle tavuk suyu çorbası olmak üzere hastalık döneminde çorbalar vazgeçilmezimizdir. Hem sıvı takviyesine yarar hem de doğal antibiyotik etkisi gösterir. Boğazı rahatlatır ve öksürüğe iyi gelir. Tercihen başka çorbalar da tüketebilirsiniz.

7. Su

Gribal enfeksiyon döneminde bolca su tüketmeniz gerekmektedir. Sıvı oranını yükseltmek amaçlanır. Mutlaka bolca su için. Bunların yanında da ek olarak istirahat bu dönemde çok önemlidir. Güzel dinlenin ve bu tavsiyelere uyun göreceksiniz daha rahat bir hastalık dönemi geçireceksiniz. Geçmişler olsun.

Yorumlar