Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi

Tulavu
pomeranian boo fiyatları

Daha önce en çok nüfusa sahip ülkeleri derlemiştik. Bu listemizde de tam aksine dünyanın en küçük ülkelerine göz atacağız. İşte 2019 verilerine göre dünyanın en küçük 5 ülkesi.

5. San Marino

San Marino

Bu ülkenin futbol kulübünü muhtemelen daha önce duymuş olmalısınız. Bu ülkenin nüfusu günümüzde yalnızca 30 bin ve artış hızı bir hayli yavaş. Neden futbol takımlarının bu kadar başarısız olduğunu çözmek çokta zor değil 🙂

4. Tuvalu

Tulavu

Resime göre görüntüsünün muazzam olduğu ve hiç ülkeye benzemediği söylenebilir. Ancak burası 11 bin nüfusa sahip küçük bir ülke.

3. Nauru

Nauru

Sanki bir film karesine bakıyormuş hissi uyandıran bu yer Nauru adında ufak bir ülke. 13 binlik ufak bir ülke olmasına karşın Nauruca adı verilen kendi dilleri bile var ve burada yaşayanların bir çoğu bu dili kullanıyor.

2. Lihtenştayn

Lihtenştayn

Lsitenin ikinci sırasında Lihtenştayn’ı görüyoruz. Ülkenin günümüzdeki nüfüsu yaklaşık 38 bin civarında. Biz bu ülkenin adını en çok Avrupa Kupası grup maçlarında duyuyoruz diyebilirim.

1. Vatikan

Vatikan

Muhtemelen adını daha önce duymuş olabileceğiniz bu devletin nüfusu 500’e yakın. Vatikan İtalya’dan bağımsız olarak 1929’da farklı bir ülke olarak anılmaya başlamış.

Ayrıca Bknz.  Doğru Zamanda Doğru Yerde Bulunurken Fotoğrafları Çekilen Minnak Dostlarımız