fbpx
İlginç BilgilerListeler

4 Soruda Fata Morgana Olayı

1. Fata Morgana nedir?

Fata Morgana nedir?

Fata Morgana çok nadir görülebilen bir serap çeşididir. Ufuk çizgisininin üst tarafında, dar bir koridorda oluşur. Tahmin ettiğiniz üzere İtalyan kökenli bir terimdir.

2. Fata Morgana Nerede görülür?

Fata Morgana Nerede görülür?

Fata Morgana, optik yanılgılar anında objeleri tanınamayacak bir şekilde bozabilir. Görmekten zevk alacağımız bu optik illüzyon ya da kırılma (Yanılgı vs.) daha çok karada, denizde, çöllerde, az da olsa kutup bölgelerinde de görülebilir.

3. Fata Morgana’da Ne tür objeler görülür?

Fata Morgana'da Ne tür objeler görülür?

Denizde görülen Fata Morgana daha çok yakınındaki objeleri alacağı için uzaktaki bir gemi, sahil şeridi veya bir ada parçası gibi uzak objeleri içerebilir. Sıcak bölgelerde ise asfaltta veya çöl kumlarında görüntüler kırılarak yakındaki objeleri içerir.

4. Fata Morgana Nasıl oluşur?

Fata Morgana Nasıl oluşur?

Özetleyecek olursak, Fata Morgana serabı üst üste binen ters, dik, yatay görüntüyü içinde bulundurur. Bu optik olayın oluşumu tam olarak şu şekilde anlatılabilir;

  • Fata Morgana, atmosferik bir kanala ihtiyaç duyar. Bu atmosferik kanallar oluştuğunda içerisinde dinamik hale gelmiş olağanüstü ısı akışı, farklı sıcaklığa sahip olan hava katmanlarından geçerken şiddetli bir şekilde bükülmesiyle oluşur.

Durgun bir havada daha ılık bir hava, diğer daha soğuk ve yoğun hava ile etkileşime geçerek üzerinde durabilir. Bu olayın hemen arkasından kırıcı bir lens gibi şekil alarak (ılık hava), ters, dikey vs. görüntüler yaratan bir atmosferik kanal oluşturur. Fata Morgana’nın oluşması için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi atmosferik bir kanala ihtiyaç vardır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz [email protected] mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı