Faydalı BilgilerListeler

Laptop Touchpad çalışmazsa ne yapmanız gerekir?

Dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik yüzeyi parmaklarınıza cevap vermeyi bıraktığında, bir sorununuz var demektir. Hiç Windows PC’yi fare, dokunmatik yüzey veya diğer işaretleme aygıtı olmadan kullanmaya çalıştınız mı? Her şey imkansız.

Sorun daha yeni başladıysa, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun düzeltip düzeltilmediğinden emin olun. (Evet, bunun acı verici olduğunu biliyorum, ama hepimiz bazen göz ardı ediyoruz.) Eğer bu işe yaramazsa bu çözümleri deneyin.

Önce, yanlışlıkla dokunmatik ekranı devre dışı bırakmadığınızdan emin olun. Büyük olasılıkla, dokunmatik tuşu açıp kapatacak önemli bir kombinasyon var. Genellikle başka bir tuşa basarken Fn tuşunu (muhtemelen klavyenin sol alt köşesine yakın) basılı tutmayı içerir .

Laptop Touchpad çalışmazsa ne yapmanız gerekir

Ama başka hangi tuşa basmalısınız? Muhtemelen işlev tuşlarından biridir (F1 ila F12), ancak başka bir şey olabilir. Bazı tuşların küçük simgelerine (özellikle mavi renklere) dikkat ederek klavyeyi inceleyin. Dokunmaya duyarlı tableti düşündürecek bir simge arayın.

Maalesef, tüm dokunmatik yüzey simgelerinin anlaşılması kolay değildir. Eski Lenovo X220’deki kamerayı tahmin etmemiştim. Model adını ve numarasını artı “dokunmatik alanı devre dışı bırak” arayarak buldum. Cevabı da bu arada F8 idi. F6 olan yeni Lenovo Yoga 900’üm için tekrar aramam gerekiyordu. Simgeyi tahmin edemezseniz, aynısını yapmanızı öneririm.

Bu sorunu çözmezse, dokunmatik yüzey ayarlarını kontrol edin. Windows 7 veya 8’de Başlat menüsüne veya arama çekiciliğine gidin ve yazın mouse settings. Farenin ayarlarını değiştir’i seçin (çok benzer diğer seçenekler vardır, bu yüzden tam olarak bu kelimeyle seçim yapın). Windows 10’da, Windows tuşunu tıklayın ve Ayarlar > Cihazlar > Dokunmatik Yüzeye gidin. Bu, sizi, dokunmatik alanın etkin olduğunu teyit edebileceği ve diğer seçenekleri kontrol edebileceği Touchpad ayarları sayfasına getirir.

Touchpad‘in etkin olduğundan emin olmak için dizüstü bilgisayarınızın Touchpad ayarlarını kontrol edin ve cihazınız varken orada bulunan diğer ayarları kontrol edin.

Bu yardımcı olmazsa, yeni bir sürücüye ihtiyacınız olabilir. Dizüstü bilgisayar üreticinizin web sitesine gidin ve model numaranızı ve sözcükleri arayın touchpad driver. Karşıdan yükleyebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz bir sürücü olup olmadığına bakın.

Bu önerilerin hiçbiri işe yaramazsa, bir donanım probleminiz var demektir. Bu türden onarımları kendiniz denemeye hazır olmadığınızı varsayıyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: Onarım için bir dükkana dizüstü bilgisayarı gönderebilir veya küçük, kablosuz bir fare satın alarak yerine koyabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu