Gezi RehberiListeler

Kyoto’ya Gittiğinizde Ziyaret Etmeniz Gereken 3 Tapınak

1. Kinkakuji

Kinkakuji

Kyoto’nun Kitaku semti sınırları içerisinde bulunan eski adı Rokuonji (Geyik Parkı Tapınağı) olan Kinkakuji (Altın Köşk Tapınağı) ile ilk gördüğünüzde sizi büyüleyecektir. Ahşaptan yapılan Budist Tapınağı’nın etrafı altın varak ile kaplandığı için sonradan Kinkakuji adını almıştır. Muromaçi Dönemi’nde gelişen bahçe düzenleme sanatı ile muazzam bir sanat eseri ortaya konmuştur. Kinkaji, 1994 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirasi Listesi’ne alınmıştır. Kinkakuji’nin büyüleyici atmosferinde bulunup da etkilenmemek mümkün değil.

2. Ginkakuji

Ginkakuji

Ginkakuji, Gümüş Tapınak anlamına gelmektedir.1482 yılında Muromaçi Dönemi’nin 8. Komutanı Ashikaga Yoshimasa tarafından emeklilik günlerinin geçirmesi için yaptırılmıştır. Ashikaga öldükten sonra onun anısını taze tutmak için bir Zen tapınağına döndürülmüştür. Tapınak Zen kültürünün izlerinin taşımaktadır. Ayrıca Kinkakuji de olduğu gibi burada da bahçe düzenleme sanatını görmek mümkün. Ormanın içindeki bu tapınakta kuş seslerinin verdiği huzur ve temiz hava ile kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.

3. Kiyomizu-dera

Kiyomizu-dera

Adını bulunduğu şelaleden alan Kiyomizudera, 8.yüzyılın sonlarında inşa edilmiş bir Budist tapınağıdır. Bu tapınağın özelliği yapısında bir tane bile çivi kullanmılmamasıdır. Geçirmeli ahşap malzemelerinden oluşturulan tapınak, inşa edildiğinden bu yana yüzlerce deprem görmesine rağmen hala ayaktadır. Tapınağı ünlü kılan özelliklerinden birisi de tapınağın bulunduğu yerden (13 metre yüksekliğinde) atlayıp sağ kalanların dileklerinin kabul edileceği inanışıdır. Ayrıca Kyoto’yu tepeden izleme imkanı sağlayan tapınakta Japon kültürüne ait hediyeler alıp sevdiklerinizi de mutlu edebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu