EDİTÖR BAŞVURU
Listeler

Kyk Yurdu mu Özel Yurt mu?

KYK Yurtları ve Özel Yurtların Benzer ve Farklı Yönleri Nelerdir? Tüm KYK ve Özel Yurtların İletişim ve Konum Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde son yıllarda artan üniversite sayısıyla birlikte üniversite öğrenci sayısında da belirgin bir artış olmuştur. 7 milyondan fazla üniversite öğrencisinin bulunduğu ülkemiz bu bakımdan birçok ülkeden daha fazla öğrenci kitlesine sahiptir.

Öğrenci sayısındaki bu artış beraberinde olumlu ve olumsuz bazı durumlar oluşturmaktadır. Üniversitelerin açıldığı kentlerde sosyal ve ekonomik yönden hareketlilik sağlanırken barınma koşullarında ise birtakım sorunlar oluşabilmektedir.

Son yıllarda artan öğrenci sayısı karşısında Kredi ve Yurtlar Kurumu da harekete geçerek yurt sayılarında büyük bir artışa gitmiştir. Şu an için 750’den fazla KYK yurdu ve bunların da yaklaşık 700.000 kapasitesi bulunmaktadır. Bu rakam üniversite öğrencilerinin sayısının yanında oldukça küçük bir rakam olarak kalmaktadır. Öte yandan bu KYK yurtlarının bir kısmı 3 kişilik ve oldukça modern tarzda inşa edilirken, bir kısmı da 6-8-12 kişilik olup eski binalardan oluşmaktadır. Kalabalık odaları tercih etmeyen öğrenci ve velileri ise bu durumda barınma alternatifi arayışına girebilmektedir.

KYK yurtları

KYK Yurtları mı? Özel Yurtlar mı?

Birçok öğrenci ve veli özellikle kayıt dönemlerinde KYK yurtları ya da özel yurtlar arasında ikileme düşmektedir. Pandemi koşulları bu ikilemi daha da artıracak düzeydedir. Öğrencilerin kalabalık ortamlarda kalması sağlık açısından riskli durumlar oluşturabilecektir. Bu bağlamda birçok öğrencinin tercihinin az kapasiteli KYK yurtları ile yine tek ya da iki kişilik odalara sahip olan özel yurtlar olacaktır. Bizlere göre ise popülerliği artacak olan bir diğer barınma seçeneği apartlar olacaktır. Mini bir ev sayılabilecek olan apartlarda öğrenciler kalabalıktan oldukça uzak kalma şansına sahip olacaktır.

KYK yurtları, özel yurtlar ve öğrenci apartları arasında bir karşılaştırma yapılmak istenirse kalabalıktan uzak durmak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinin apartlar olması önerilir. Oda kullanımından mutfak-banyo kullanımlarına kadar sadece size ait bir alan olması sebebiyle apartları ilk sırada tercih etmeniz zihninizde oluşabilecek pandemi kuşkularını azaltmaya katkı sağlayacaktır. Özel yurtlar ve KYK yurtları arasında tercih yapmak gerekirse tabi ki tek kişilik odalara sahip olan özel yurtlar tercih önceliğiniz olmalıdır. Bu sayede yeme-içme gibi ortak alanlarda arkadaşlarınızla birlikte olsanız da en azından odanızda tek başına daha az kaygıyla kalabileceksiniz. Eşit oda kapasitelerine sahip KYK ve özel yurtlar arasında kalmanız durumunda ise ekonomik olarak KYK yurtlarının, ortak alanların daha az kalabalıklığı açısından ise özel yurtların ön plana çıktığını belirtebiliriz.

Her ne kadar yurt-apart tercihleri için bir öncelik sırası belirtmeye çalışsak da sizlerin bu kurumları yerinde görerek karşılaştırma yapmanız en iyi yol olacaktır. Böylelikle kurumların bulunduğu konumların ne kadar merkezi olduğu ya da üniversiteye uzaklıkları gibi değişkenleri yerinden gözlemleme fırsatına da sahip olunabilir. Pandeminin etkisi olsa da olmasa da tüm kurumları birkaç günlük sürede fiziki olarak gezmek pek mümkün görünmemekte ve mutlaka kaliteli ve gözden kaçan kurumların bulunma olasılığı her zaman oluşabilmektedir. Bu olasılığı en aza indirmek için hizmet vermekte olan Yurt Filozofu adlı web sitesi KYK yurtları, özel yurtlar ve öğrenci apartlarını tek bir yerden incelemenize katkı sunmaktadır. Sınırlı kayıt döneminde, bilmediğiniz bir şehirde en güvenli, bütçenize ve koşullarınıza en uygun barınma seçeneğini bulmanız için bütün seçenekleri sizlere sunan yurt arama rehberi zorlu tercih süreçlerinde yüzünüzü güldürecek, içinizi rahatlatacak tek sitedir.

Yurt Filozofu’nda neler bulabilirim?

Bir öğrenci ya da velinin bir yurt incelemesinde öncelikli olarak aradığı özellikler güvenlik, temizlik, yemek kalitesi ve kurumun merkezi yerlere olan yakınlığıdır. Bunları da ancak yurt ya da apartların tek tek web sitesini arayıp sonrasında da konum bilgilerinin incelenmesiyle çözüm bulunabilmektedir. Ancak bir şehirde bulunan adını-özelliklerini bilmediğiniz bütün apart, pansiyon, yurt, KYK yurtlarını internet araması yaparak bulmak ve de incelemek oldukça zorlu bir süreçtir. Üstelik bütün kurumların internet sitesinin olmaması da barınma seçeneklerinin hepsine ulaşmanızı engellemektedir. Son aşama olarak da kurum hakkında yapılan yorum varsa bunlar aranmaya çalışılmaktadır. Yurt Filozofu ile seçtiğiniz herhangi bir il ya da ilçedeki tüm KYK yurtları, özel yurtlar ve öğrenci apartlarını listeleyebilmektesiniz. Örneğin sayıca en fazla kuruma sahip olan İstanbul’dan örnek verelim.

İstanbul özel yurt araması yapmak isterseniz Yurt Filozofu web sitesi üzerinden İstanbul filtrelemesi yapmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan sayfada İstanbul’da bulunan tüm kurumlar listelenecektir. Sizler bu listeyi kurumların aldıkları puana ya da sahip oldukları yoruma göre sıralayabilirsiniz. Herhangi bir yurt seçimi yaptığınızda ise bu yurdun web sitesi dahil tüm iletişim bilgileri sizlere sunulmaktadır. Bunun yanı sıra kurumların konum bilgilerini de kullanarak istediğiniz lokasyona olan uzaklığını gözlemleyebilirsiniz.

Pandemi koşulları ile popülerliği artacak diye değerlendirilen apartlar için de yapılacak işlem benzerdir. İstanbul öğrenci apartları araması yapmak isterseniz Yurt Filozofu üzerinden İstanbul-Apart seçimi yapmanız yeterli olacaktır. Karşınıza İstanbul’da öğrenciye yönelik apartlar listelenecektir.

Özetle; pandemi koşulları olsun olmasın yurt-oda seçimi yapmak her zaman için sıkıntılı olmuştur. Bu süreçte yaşanabilecek olan problemleri en aza indirmek ve karar süreçlerinin daha rahat geçirebilmesi adına Yurt Filozofu adlı web sitesi sizlere kolaylık sağlamaktadır.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu