EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Kuzu Kulağının Faydaları Nelerdir?

Kuzu kulağının faydaları nelerdir, kuzu kulağı nasıl tüketilir ve kullanımda zararları var mıdır gibi soruların cevaplarını yazımızda detaylı bulabilirsiniz.

Kuzu kulağı, ülkemizde geniş yetişme alanına sahip bir bitkidir. Bazı yörelerde ekşi ot diye adlandırılan kuzu kulağının faydaları saymakla bitmez. Sağlık için tıbbi etkiye sahip faydaları vardır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini ile demir ve fosfor bulunan kuzu kulağı, Avrupalıların severek tükettiği bitkilerden birisidir. Ülkemizde, dağlık alan ve çayırlarda bolca yetişmesine rağmen, tüketim açısından o kadar popüler değildir. Aslında faydaları herkes tarafından bilinse, kuzu kulağına rağbet artacaktır.

Kuzu Kulağının Faydaları

Böbreklerin fonksiyonlarını düzenler:

Kuzu kulağı, böbreklerin fonksiyonel bir şekilde çalışmasına yardımcıdır. Besinleri süzmek gibi bir görevi bulunan böbreklere yardımcı olarak, çalışma yükünü azaltmakta, fonksiyonlarını yükseltmektedir.

İdrar Söktürücüdür:

Kuzu kulağı, idrar söktürücü özelliğiyle toksin atmaya yardımcı olur. Vücudun zararlı maddelerinden arınmasına katkıda bulunur. Böbreklerin işlevini düzenli olarak yerine getirmesindeki en önemli payı da budur.

Kabızlığı giderici etkisi vardır:

Kuzu kulağı, metabolizmanın çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisiyle kabızlığı önler ve diğer sindirim sorunlarını giderir.

Vücut direncini güçlendirir:

Aslında tüm hastalıkların temel sebebi, bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Vücut direnci yüksek olan kişilerin, hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitamindir. Kuzu kulağında ise, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yetecek kadar C vitamini bulunmaktadır. Abartılmadan yeterli miktarlarda tüketildiğinde, kuzu kulağı faydalı bir besindir.

Kuzu Kulağının Faydaları

Anne sütünü arttırır:

Kuzu kulağı, anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir. Doğumdan sonra sütünün gelmemesinden şikayetçi olan anneler, bol miktarda kuzu kulağı tüketerek sütlerinin hem çoğalmasını hem de kalitesinin artmasını sağlayabilir.

Adet kanamalarını düzenler:

Çoğu kadın, adet düzensizliğinden muzdariptir. Düzensiz adet gören bayanlar, farklı içeriklerdeki ilaçları kullanmak yerine doğal bir ilaç özelliğine sahip olan kuzu kulağından yeterli miktarda tüketirse, adet kanamaları düzene girer.

Cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir:

Kuzu kulağı, içerdiği C vitamini sayesinde cinsel gücü arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Soğuk algınlığına iyi gelir:

Kuzu kulağı, çorba, yemek veya çay olarak tüketilebilir. Hangi şekilde tüketilirse tüketilsin soğuk algınlığına iyi gelir. Bu özelliği, bol miktarda C vitamini içermesinden kaynaklanmaktadır.

Kanı temizleyici özelliğe sahiptir:

Kuzu kulağının sağlık için faydalarından birisi de, kanı temizleyici özelliğe sahip olmasıdır. Kanın temizlenmesi, dolaşım sisteminin de daha rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Ateş düşürücü etkisi vardır:

Sağlık için birçok faydası bulunan kuzu kulağı, ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Kanamayı durdurur:

Her alanda insan sağlığına katkısı bulunan kuzu kulağı, kanama durdurucu etkidedir.

Dişlere iyi gelir:

Kaynatılarak suyu gargara yapılan kuzu kulağı, diş ağrılarının şiddetini azaltır. Ağız ve diş hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Cilt hastalıklarına iyi gelir:

Cilt hastalıkları, farklı sebeplere bağlı olarak çoğu kişide görülebilen hastalıklardır. Sedef, egzama, çıban, cilt lekeleri ve sivilce gibi cilt rahatsızlıkları, hemen herkesin yaşadığı sağlık sorunlarıdır. Kuzu kulağı, cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Sarılık hastalığına iyi gelir:

Yeşil yapraklı bitkiler içerisinde en faydalı olanlardan birisi kuzu kulağıdır. İnsan vücudu için, baştan ayağa her açıdan faydası bulunan kuzu kulağı, sarılık hastalığına iyi gelmektedir.

Mide için faydalıdır:

Hazmı kolaylaştırıcı özelliği bulunan kuzu kulağı, mide şikayetlerini azaltır.

Kuzu Kulağının Herhangi Bir Zararı Var mıdır? 

Kuzu Kulağının Tüketimi

Kuzu kulağı, yemeği, salatası, çorbası veya çayı yapılarak tüketilebilir. Vücut için faydalı olabilmesi için, bu yöntemlerle hazırlanarak tüketilmelidir. Diş ağrısı veya ağız hastalıkları için suyu kaynatılır, süzülür ve gargara yapılır. Bu su, çay olarak da içilebilir. Cilt hastalıkları içinse kuzu kulağı, pişirilerek lapa haline getirilir ve cilde sürülür. Belirli bir süre bekletilip durulanır.

Kuzu Kulağının Herhangi Bir Zararı Var mıdır? 

Kuzu kulağı, genel anlamda faydalı bir bitki olsa da, romatizma ve ağır böbrek hastalığı olanlar tarafından kullanılması önerilmemektedir. Normal kişilerin de, yeterli tüketim miktarını aşmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, daha farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Faydalı da olsa, her besinin fazla tüketimi sakıncalıdır. Kuzu kulağı da, yeterli miktarlarda tüketildiği takdirde, sağlık için çeşitli faydaları bulunan bir bitkidir. İlaçlara gereksinim duymadan yaşamak isteyenler, kuzu kulağı gibi sağlıklı besinlerden bol miktarda tüketerek, sağlıklı ve zinde bir şekilde yaşayabilirler.

Originally posted 2021-11-19 09:54:52.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu