Gezi RehberiListeler

Kuşadası Gezilecek Görülecek Turistik Yerler

istanbul temizlik şirketi

Aydın’ın en güzel ilçelerinden birisi olan Kuşadası, İzmir’e 96 km ve Aydın’a ise 71 km uzaklıkta yer almaktadır. Aynı zamanda Efes Antik Kenti ile Selçuk‘a da 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’de tatil için tercih edilebilecek en güzel sahillerden birisi diyebileceğimiz Kuşadası’nda turistik ve tarihi bir çok mekan bulunmaktadır.

Kuşadası’na yapılacak ziyaretlerde ilk görülmesi gereken yer Dilek Yarımadası’dır. Kuşadası Milli Parkı olarak da adlandırılan bölge, Kuşadası’nın en güzel plajlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yarımadanın büyük bir kısmı, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı olarak koruma altına alınmıştır. Bu arada gezinirken, karşınıza koşturan domuzlar çıkarsa korkmanıza gerek yok, o bölgede kedi köpek gibi ortalıkta dolanan domuzlar gayet normal bir durum ve yarımadanın meşhur özelliklerinden biri.

Kuşadası Gezilecek Görülecek Turistik Yerler

Dilek Yarımadası’nın en yüksek yeri 1237 metre yükseklikteki Mykale’dir. Yarımada, canlı potansiyeli bakımından son derece zengindir. Yapılan araştırmalara göre; 36 memeli hayvan türüne, 45 deniz canlısı türüne ve 42 sürüngen türüne ev sahipliği yaptığı tespit edilmiştir. Yunuslar için bir yuva olan yarımadada ayrıca kaplumbağa sayısı da oldukça fazladır. Bu kadar çok canlı çeşitliliği bulunan Dilek Yarımadası ayrıca, dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlardan biri olan Akdeniz Foku’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Yeşil ile mavinin doğada buluşup, muhteşem bir güzelliğe yol açtığı bu güzel yarımada, yaz aylarında turistik açıdan fazlasıyla yoğundur. Yarımadada ayrıca, Kurşunlu Manastırı gibi tarihi bir yapı da bulunmaktadır. Davutlar ve Güzelçamlı arasındaki bölgede bulunan manastırın içerisindeki yapılar ve freskler görülmeye değerdir. Dilek Yarımadası üzerinde bulunan bir diğer doğal güzellik de Zeus Mağarası’dır. Yarımadanın girişinde yer alan mağaranın içerisinde denizden gelen tuzlu su, dağlardan gelen tatlı su ile birleşip bir harman oluşturur. Tarihi değeri de son derece yüksek olan mağara, Kuşadası seyahatiizde ziyaret etmenizi tavsiye edebileceğimiz bir turistik yerdir.

Kuşadası İskelesi’ne çok yakın bir noktada bulunan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Kuşadası merkezde görülebilecek en güzel yerlerdendir. Moloz taşlarından inşa edilen yapı, günümüzde turistik tesis olarak hizmet vermektedir. Kentteki bir diğer tarihi yapı Andız Kulesi’dir. Tarihte Kayralılar, Likyalılar ve Legeller’e ev sahipliği yapmış olan kule, Helenistik Dönem’de gözetleme kulesi olarak hizmet vermiştir. Güvercinada Kalesi ise, tarihini gölgede bırakacak bir görselliğe sahiptir. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından iç dizaynı yaptırılan kaleye ziyaret, Kuşadası seyahatinde denizin tadını çıkarmak dışında yapılabilecek aktiviteler arasında ilk sıralarda olmalıdır.

Kadınlar Plajı – Kuşadası
Kadınlar Plajı – Kuşadası

Deniz turizminin çok yoğun olduğu Kuşadası’nda, yaz mevsiminde Yunan Adaları’na tekne turları düzenlenmektedir. Feribotların da belli saatlerde sefer düzenlediği Yunan Adaları, özellikle termal tesisler bakımından oldukça zengindir. Kuşadası içerisinde de termal tesisler bulunmaktadır. Denize girmek için ise, ilk tercih Kadınlar Plajı olabilir. Kuşadası’nın en meşhur plajlarından biri olan Kuştur bir diğer alternatiftir. Ayrıca çok sayıda beach club, deniz turizmine katılan yerli ve yabancı turistlere kaliteli bir şekilde hizmet sunmaktadır.
Barlar Sokağı – Kuşadası

Barlar Sokağı – Kuşadası

Gece eğlenceleri için muhteşem bir Barlar Sokağı’na sahip olan Kuşadası’nda, hayat 24 saat kesintisiz devam eder. Çarşısı ve İskele’de bulunan mağazaları, uzun tatillerde vakit geçirmek için güzel aktiviteler barındırmaktadır.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu