Faydalı BilgilerListelerSağlık

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru üzümün faydaları nelerdir hangi hastalıklara iyi gelir bunları detaylı olarak yazımızda belirttik. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Lezzetli tadı ile herkesin dikkatini çeken kuru üzüm içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile de mutlaka tüketilmesi gereken kuru yemiş çeşitlerinden birisidir. Kuru üzümün faydaları saymakla bitmez diyebiliriz.

Kuru üzümün kanseri önleme, anemi tedavisi, enfeksiyonları önleme, kabızlık, kilo alma gibi birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca kuru üzüm iyi bir enerji kaynağı olup gün içerisinde enerjinizi kaybedip kendinizi yorgun hissettiğinizde tüketebileceğiniz bir besindir. Dikkat edilmesi gereken ise kuru üzümün kalori miktarının oldukça yüksek olduğudur. Kilo almak isteyenler kuru üzümü tercih edebilirler. Ama kilo vermek isteyenler kuru üzümü belirli ölçülerde tüketmelidir.

İlgili Makaleler

Kuru üzümün çok tatlı olması nedeniyle tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir. Canınız tatlı istediğinde çikolata gibi atıştırmalıklar veya hamur işleri tüketmektense yanınızda bulunduracağınız bir avuç kuru üzümü tüketebilirsiniz.

Bunların yanında kuru üzüm her yaştan insanın tüketmesi gereken bir besindir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için iyi bir besin kaynağıdır.

Kuru üzüm içerisinde kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, sodyum, besin lifi, C ve K vitamini, omega 3, omega 6  ve daha birçok vitamin ve mineral bulunur. Bir avuç yaklaşık 25 gram kuru üzümün kalori miktarı 78’ dir. İçerisinde 4 gramda su bulunur.

Kuru üzümün faydaları nelerdir hangi hastalıklara iyi gelir bunları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Anemiye iyi gelir: 

Kuru üzüm demir bakımından oldukça zengin bir yemiştir. Ayrıca B vitamini bakımından da zengindir. B vitamini kan oluşumuna yardımcı olur. Kuru üzüm kanı çoğaltarak anemi gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olur. İçerisinde bulunan bakır ise kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna destek verir.

Asidoza iyi gelir:

Mide asidinin artışı ile meydana gelen asidoz; kan ve solunum yollarındaki asit düzeyinin normalden fazla olması durumu olarak adlandırılır. Kuru üzüm içerisinde ise vücutta bulunan bu asitlerin yükselmesini önleyen bileşikler bulunmaktadır. Bu sayede de vücuttaki asit düzeyini dengeler. Günlük kuru üzüm tüketimi ile besinlerden alınan asidin vücutta kontrol altında olması sağlanır.

Göz sağlığı için faydalıdır:

Kuru üzüm içerisinde bulunan polifenolik ve bitkisel bileşenler antioksidan özelliği göstererek göze zarar verebilecek olan serbest radikallere karşı mücadele eder. Bu sayede de ileri yaşlarda oluşabilecek olan sarı nokta hastalığı ve makula dejeranasyonu önlenmiş olur. İleri yaşlarda oluşabilecek olan göz zayıflığı ve katarakt sorunu da önlenebilir. Ayrıca kuru üzüm içerisinde göze faydalı olan A vitamini, alfa karaton ve beta karoten de bulunmaktadır.

Kanseri önler:

İçerisinde bulunan polifenolik antioksidanlar kanser oluşumuna neden olan serbest radikaller ile mücadele ederek kanser oluşma riskini önler.

Kemik sağlığı için faydalıdır:

Kalsiyum bakımından zengin olan kuru üzüm güçlü bir kemik yapısına kavuşmayı destekler. Güçlü dişler için de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İçerisinde bor adı verilen ve kemik emilimi ile emik oluşumuna destek veren besin içerir. Bu sayede de özellikle menopoz dönemi sonrası oluşabilecek olan osteoporozu önler.

Enfeksiyonların tedavisinde etkilidir:

Kuru üzüm içerisindeki polifenolikler enfeksiyonlar ile mücadele eder. Vücudun düzenli çalışmasına yardımcı olur. Polifenoiller vücut ısısını düşürmeye de yardımcı olur. Vücutta enfeksiyonların oluşmasına neden olan bakteriler ile mücadele ederek kişiyi hastalıklara karşı korur.

Diş sağlığı için faydalıdır:

Kuru üzüm içerisinde bulunan oleanolik asit diş çürüklerinin oluşmasını önler. Diş eti iltihabı oluşumunu engeller. Dişlerde kırılma olmasının da önüne geçerek diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir kalsiyum kaynağı olduğu için sağlıklı ve güçlü bir diş yapısına sahip olunmasına yardımcı olur. Dişler için faydalı olan kuru üzümün çocukların diş sağlığını koruması adına mutlaka çocuklara yedirilmesi gerekir.

Libidoyu arttırır: 

Kuru üzüm içerisinde arginin adı verilen amino asit bulunur. Bu amino asitte libidoyu arttırmaya yardımcı olarak erkeklerde yaşanan cinsel sorunlar üzerinde etkili olur. Erkeklerde ereksiyon problemlerinin tedavi edilmesini sağlar. Enerji vererek cinsel gücü arttırır.

Kilo almaya yardımcı olur:

Kuru üzümün zengin vitamin ve mineral içeriği kilo almakta zorlananlar için oldukça etkili bir kaynaktır. İçerisinde früktoz ve glukoz bulunur. Bu sayede de kolesterol birikimi yapmaz. Kişinin enerji ihtiyacını karşılar. Kalori miktarı yüksek olduğu için de kilo almaya yardımcı olur.

Kabızlık sorunun tedavisinde etkilidir:

Kabızlık sorunları için en etkili çözüm kuru üzümdür. Kuru üzüm bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede kabızlığı önler ve var olan kabızlık tedavisine yardımcı olur. Evde ilaç kullanmadan kabızlık tedavisi için; bir bardak su içerisine eklenen bir avuç kuru üzüm bir gün bekletildikten sonra sabahları aç karnına su ve üzümler tüketilir. Birkaç gün yapılacak bu uygulama ile kabızlık sorunu ortadan kaldırılabilir.

Diyet sırasında tokluk hissi verdiği için tüketilebilir:

Kuru üzümün kalorisi yüksek olduğu için diyet listeleri içerisinde fazla yer almasa da şeker isteğini bastırmak için ara öğünlerde kullanılabilir. Ayrıca kan şekerini aniden yükseltmez ve uzun süre tokluk hissi verir. Bu şekilde fazla yemek yeme isteğini bastırarak atıştırmalık tüketmenizi engeller.

Kuru Üzümün Fazla Kullanımının Zararları

Kuru Üzümün Fazla Kullanımının Zararları

  • Kuru üzüm kalori miktarı yüksek olan bir kuru yemiştir. Bu nedenle günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Kilo sorunu olanlar verilen ölçü dışında kuru üzümü tüketmemelidir.
  • Kuru üzüm içerisinde yüksek miktarda şeker olduğu için her gün önerilen ölçü dışında tüketilmesi kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle düzenli ve yeteri kadar tüketilmesi gerekir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu