ListelerSağlıkYeme - İçme

Kuru meyvelerin faydaları nelerdir?

KURU ELMA: Sindirim sistemini düzenleyen kuru elma, ishale karşıda çok etkilidir. İshal olan kişi fazla sıvı kaybeder, bir kase kuru elma ve yoğurt karışımı ise ishalin sebep olduğu zehri bağırsaklarımızdan atar. Ayrıca yoğurt kuru elma karışımının tok tutma etkisi olduğu için diyetlerde ara öğün olarak tüketilebilmektedir.
KURU ÜZÜM: Yüksek enerji için birebir olan kuru üzüm günlük enerji ihtiyacımızın önemli kısmını karşılar. Aynı zamanda kandaki hemoglabin oranını arttırdığı için özellikle kansızlığa iyi gelir. Solunum yolu hastalıklarında faydalı olan kuru üzün yüksek tansiyonu dengeleyip bağışıklık sistemimize destek sağlar. Zayıflama döneminde bir avucu geçmeyecek şekilde tüketmekte ise fayda vardır. 
KURU HURMA: B1 ve B2 vitamin deposu olduğu için beyin sağlığımızı çok iyi etkiler. Toksinleri vücuttan atmaya yarayan kuru hurma, antioksidan özelliği ile tüketilmesi gereken en önemli besinlerin başında yer alır. Aynı zamanda tokluk hissi verir ve yine diyet yapanların kurtarıcısıdır.
KURU ERİK: Yaşlanma karşıtı etkili bir besindir. İçerdiği yüksek antioksidan ve vitaminler bakımından vücudu yeniler. Kansere karşı bağışıklığı güçlendirir.
KURU İNCİR: Bol miktarda protein barındırdığı için kemik ve kas sağlığımız için önemli bir besindir. Yağ ve sodyum oranı sıfır olan kuru incir damar tıkanıklığını önler. 
KURU KAYISI: En yüksek lif kaynağıdır. Kabızlığı önleyerek şişkinlik gaz sorununu giderir. Bu sayede yaşam kalitesini yükselterek stres ve depresyon oranını azaltır. Uzmanlar potasyum zengini kayısıdan günde 4 tane tüketerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranının azalacağını vurguluyor.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu