Faydalı BilgilerListeler

Kurtuluş Savaşı’nın Yapılmasının Nedenleri ve Tarihteki Önemi

Dünya tarihinin gördüğü en büyük direniş ve kurtuluş hikayesi. Türk Kurtuluş Savaşı, dizleri üzerine çökmüş ve son darbeyi bekleyen bir milletin tekrar ayağa kalkması ve darbeyi vuracaklara karşılığın en iyi şekilde verilmesidir. Türk tarihi, kahramanlıklarla, zaferlerle ve başarılarla doludur. Tüm bunların yanında Türkler her zaman özgür olmak istemiş ve bunu elde etmiştir. Kurtuluş Savaşı bunun en önemli örneği ve kanıtıdır. Bir milletin nasıl yoktan tekrar var edilmesini anlatan epik bir hikayedir. Osmanlı İmparatorluğunun birçok alanda yaşadığı sorunlar ve başarısızlıkların ardından yeni bir yapılanmayla küllerinden doğması gereken Türk milleti bunu başarmıştır. Genç bir subay ve onun etrafında şekillenen hareket, yeni bir cumhuriyete giden ilk adımdır. O genç subay ve silah arkadaşlarının sözleri ile Kurtuluş Savaşı bu nedenlerden dolayı yapılmıştır:

İlgili Makaleler
  • Vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlike altındadır.
  • Osmanlı yöneticileri görevlerinde başarısız olmuş, milletimizi yok olmaya yöneltmiştir.
  • Milletin geleceğini, milletin sergileyeceği azim ve kararlılık kurtaracaktır.
  • Bunlar 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi ile yayınlanan sebepler arasındadır. Bu sebeplere ek olarak:
  • Osmanlı’nın topraklarını koruyamaması ve hem diplomatik hem de askeri savaşta kaybetmesi.
  • İngilizlerin, Fransızların, İtalyanların, Ermenilerin, Yunanların ve birçok hainin ülke topraklarını işgal etmesi.
  • Suçsuz ve günahsız, her yaştan, kadın erkek demeden Türk insanına zulmedilmesi.
  • Ülkenin düşmandan arındırılma ve yeni bir yönetim anlayışıyla tekrar ayağa kaldırılma ihtiyacı. 

Olarak sayılabilir. Aslında özet olarak şunu söyleyebiliriz; Türk Kurtuluş Savaşı, Türklerin kurtulması için yapılması mecbur olan bir hareketti. Bu hareket, daha sonra kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve birçok baskı altında kalmış milletin kurtulup kendi özgürlüğünü kazanmasına sebep olacaktı. En umutsuz zamanda ortaya çıkan küçük bir umut ışığı koca bir ülkeyi ve milleti birleştirecek, tarihin gördüğü en büyük karşılıklardan birinin verilmesine vesile olacaktı. Türkiye Cumhuriyeti, Kurtuluş Savaşı’nın ardından kuruldu ve demokrasi yönetim biçimini kabul etti. Gelmiş geçmiş en büyük liderlerden biriyle yapılan Kurtuluş Savaşı, her millete örnek olacak şekilde gelişti. Türkiye Cumhuriyeti, o zamandan sonra ilelebet payidar kalacağını gösterdi.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu