Faydalı BilgilerListeler

Kurban Bayramında Doğru Et Kesim Yöntemi Nedir?

1. Kurban Nasıl Kesilmeli?

Kurban Nasıl Kesilmeli?

Kurban etinin doğru şekilde kesimi için öncelikle aslında kurbanın doğru şekilde kesilmesi gerekmektedir. Özellikle işkembe konusuna çok dikkat etmek gerekmektedir. Patlaması ve ete bulaşması durumunda sizler istediğiniz gibi et kesseniz de bu konuda koku sıkıntıları yaşanabilir. Gerekli dini vecibelerin yerine getirilerek kesilmesi gereken kurbanın öncelikli olarak iki şah damarı ile yemek ve nefes borularının kesilmesi gerekir. Bundan sonra etlerin parçalanma işlemi gelmektedir. 

2. Kurban Eti Nasıl Kesilmeli?

Kurban Eti Nasıl Kesilmeli?

Bu konu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Öncelikle etin normalde genelde sertliğinden şikayet edilir. Ancak, bilinmesi gerekir ki, aslında küçük baş hayvanın 8 saat büyükbaş hayvanın 24 saat dinlendirilmesi gerekmektedir. Yani, etin yumuşaklığı için bu önemlidir. Eğer derisi soyulduktan hemen sonra et parçalanmaya başlanırsa bu durumda normal olarak et çok sert olacaktır. Ancak, dinlendirdikten sonra böyle bir sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Etin dinlendikten sonra yıkanmaması gerekir. Sadece kesildikten hemen sonra yıkanabilir. Eve gelmiş etin yıkanması, etin üzerinde mikroorganizma üremesine sebep olabilir. Bu yüzden de kesim işleminden sonra kesinlikle etin yıkanmaması lazımdır. Bunun yanı sıra, pişirme için de bir püf noktası sunalım sizlere, tuzlamak da çok önemlidir. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu